Spadlá příčná klenba má velmi nepříjemné následky. Utlačuje nervová zakončení, která procházejí mezi malými prstovými kostmi. To způsobuje ostrou, bodavou bolest, která vystřeluje a migruje od chodidla až ke kolenu. S propadlou příčnou klenbou se zároveň rozšiřuje chodidlo. Příčná klenba přirozeně padá přibližně od pětadvacítky. Někdy jí však výrazně pomůžete. Dnes se dokonce začíná pokles u dětí do deseti let. Proces však lze zpomalit. Za obtížemi se může skrývat i vaše lenost.
Přestože se za hlavního viníka spadlé příčné klenby často považuje vysoká hmotnost, není tomu zcela tak. Jednou z hlavních příčin je špatně zvolená obuv. Platí to zejména v případě, kdy příliš často nosíte volnější, případně jen nazouvací boty. Chodidlo nemá stabilitu, pohybuje se v botě a prsty se brání a podvědomě zadrápnou. Pak se stahují flektory a příčná klenba se propadává.
Důležitou roli při spadnutí příčné klenby však hrají i výrazné hormonální výkyvy. Vztahují se na období těhotenství, menopauzy, ale mohou souviset i s onemocněními štítné žlázy. Když se tělo připravuje na porod, tkáně měknou a to se děje i s chrupavkami mezi kostičkami na nohách. Pokud navíc chodíte během těhotenství naboso, příčná klenba nemá žádný podklad a padá. Bez problémů lze i v tomto období raději nosit ortopedické pantofle.
Do spadlé příčné klenby však mohou vyústit i potíže s haluxem. Vybočený kloub tlačí na druhý a třetí prst, které získají kladívkový tvar, a tak se automaticky sníží příčná klenba. Právě šněrovací boty, popřípadě obuv, kterou bude na chodidle držet i nastavitelný řemínek, příčná klenba vždy ocení. Takže, nenechte vyhrát lenost a v obchodě upřednostněte boty se šněrováním. Prevence se skutečně vyplatí, neboť v dospělosti ji přirozeně nezvedne žádné cvičení.
Zvedání kapesníků, překládání kamínků či tužek nohou, to jsou základní cviky na vylepšení spadlé příčné klenby. Výrazný efekt má však jen u dětí. Ideální je, pokud se problém vyřeší do deseti let. Dospělý člověk si nemůže příčnou klenbu vycvičit. Díky tréninku nebude přední část ztuhlá, rozhýbe se, zlepší se motorika, hybnost, ale příčnou klenbu si opět nevytvoříte. Vytvořit ji lze jen uměle pomocí titanových klínů nebo plotének. Většinou se to řeší v rámci operace haluxů. Destičky se uchytí a vytvoří umělou příčnou klenbu.
Příčnou klenbu vám pomůže trochu zvednout i ortopedická vložka nebo výstelka. Určitě se nezvedne do ideální výšky, ale i malý posun pomůže uvolnit okolní struktury. Dnes najdete i výrobce bot, kteří si na stélkách dávají skutečně záležet. Některé značky nabízejí speciální stélky, které si dáte do kterékoliv boty. Stélka je provedena tak, že chodidlo se i přes spadlou příčnou klenbu zúží a lépe vklouzne do boty. Při vážnějších potížích, když už bolest vystřeluje vzhůru, určitě navštivte odborníka, který vám poradí a předepíše ortopedické vložky na míru.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.