Běžná jarní alergie nebo spadlá klenba chodidel? Skrytý důvod neustálé rýmy byste opravdu nečekali. Při onemocněních dýchacích cest se často zapomíná, že dva zdánlivě nesouvisející systémy - pohybový a dýchací - se navzájem ovlivňují. Pohybová soustava má velký vliv na dýchání a platí to i opačně. Pohybovou osu dýchání tvoří pánev, páteř s hrudníkem a hlava. Jakékoli patologické změny na této pohybové ose mají vliv na dýchání. Opakovaná infekce horních cest dýchacích snadno vyústí do chronického onemocnění a to vytvoří změny v opěrné soustavě těla. Na druhé straně vadné držení těla, skolióza, deformity nebo jen ploché nohy mohou být příčinou chronické rýmy, neustupujícího kašle, zhoršení projevů alergie nebo dechové nedostatečnosti. V takových případech se jako součást léčby u specialisty doporučuje i návštěva respiračního fyzioterapeuta. Tak se uvolní zvýšené svalové napětí a sníží pocit dechové tísně i při astmatu, zánětech průdušek, plic, tuberkulóze, alergické rýmě, refluxu, poruchách imunity a dokonce i atopické dermatitidě.
Bolesti hlavy očního původu způsobuje podráždění takzvané oftalmické větve trojklaného nervu. Dopracujete se k ní krátkozrakostí, dalekozrakostí či vetchozrakostí - poruchou zraku pro vyšší věk. Nebo astigmatismem. Ten způsobí zvýšenou dráždivost zrakové kůry mozku. Pokud se chyby uspokojivě neupraví, nutí udržet dostatečnou zrakovou ostrost trvalým nadměrným úsilím doprovázeným subjektivními obtížemi. Obtíže jako pálení očí, slzení, bolesti očí a hlavy migrenózního typu přicházejí a odcházejí, ale jsou horší, když jste unavení, nemocní či fyzicky nebo psychicky vytížení. Místo tablet na bolest je třeba řešit příčinu. Korekce dioptrických vad je velmi důležitá preventivní metoda před vznikem bolestí hlavy a oční migrény, proto by každého pacienta s migrénou měl prohlédnout i oční lékař.
Trápí vás křížové bolesti, nehrbíte se, nemáte sedavé zaměstnání ani nevláčíte těžké nákupy, tlak ve spodní části páteře může věštit vzdálenější problém v ledvinách - zánět horních močových cest nebo ledvinové kameny. Někdy jen bolí v zádech. Jindy si všimnete krve v moči, bolesti při močení, v břiše či slabinách. Bolest udeří prudce nebo trvá déle. Může vás navíc trápit nevolnost nebo zvracení. Nebo vám obratle obsadila nebezpečná rakovina? I tu lékaři často odhalí až poté, co začnete cítit záda. Nádor na prostatě se projeví i zdánlivě bez spojení. Těžko se vám kráčí, cítíte slabost v kostech, hůř ovládáte močový měchýř a střeva.
Neobvyklé propojení páteře a choroby jde i opačným směrem. Máte stolici méně než třikrát týdně? Dejte si zkontrolovat záda. Zejména, pokud vám kromě nevysvětlitelné zácpy tvrdnout nohy, bolí vás spolu se zadkem, s podbřišku, dolní částí zad. Může jít o cystu, váček naplněný mozkomíšního mokem, nacházející se ve spodní, sakrální části páteře.
Zatímco cysta v zádech většinou není nebezpečná, další ohromující propojení se zácpou potěší ještě méně. Několik studií naznačilo, že červená ve střevech souvisí s vyšším rizikem mrtvice. Přímá spojitost sice není jasná, ale podle zkušeností lékařů je zácpa u pacientů přijímaných s akutním mozkovým infarktem častá. Vysvětluje se to různě. Většinou jde o starší lidi, kteří zapomínají pít, jíst dostatek vlákniny, užívají množství léků s vedlejšími účinky, případně špatně spí a málo se hýbou. Běžně mívají lidé před mrtvicí i po ní méně celkového množství krve pro zhoršený mechanismus žízně. Dostatečným pitným režimem, zdá se, zabijete dvě mouchy jednou ranou. A nejen dvě. Podobnou souvislost se zácpou odhalili experti také u lidí s Alzheimerovou chorobou a s roztroušenou sklerózou.
Kromě nezdravé uzeniny a skleniček s tvrdým alkoholem, počítejte i každý šedivý vlas. Pokud jich máte příliš již krátce po třicítce, měli byste se mít na pozoru. Jsou výsledkem hormonálních změn a poruch v DNA vlasových cibulek. Přílišné množství předznamenává i kornatění tepen. Šedivění vlasů a srdeční onemocnění mají totiž podobné mechanismy. Vědci z Káhiry odhalili, že s šedou polovinou hlavy bez ohledu na věk či vykouřené cigarety máte vyšší riziko infarktu. Navíc, když vám nadměrně vypadávají vlasy, mastí se, lámou a máte lupy, tak to vše může být odrazem velmi zvýšené hladiny stresu, který může skončit infarktem.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.