tedy intraartikulární porucha. Když se, blokáda kloubu šikovným, tedy cíleným, jemným, ale rázným pohybem - ručním hmatem - odstraní, obnoví se pohyb v kloubu a tím se odstraní i všechny nepříjemné pocity a stavy ve svalstvu, které ho obklopuje, resp. funkčně ke kloubu patří. Tyto svaly tvoří s daným kloubem funkční jednotku. Svalstvo, ačkoli tvoří celek a je centrálně řízené nervovým systémem, na přetížení a únavu nereaguje jako celek. Poznamenáváme, že téměř všechny poruchy v pohybovém aparátu jsou pociťovány jako bolest svalstva, jako bolest ve svalovině.
Proto se cvičení a rozcvičení považuje běžně (a mylně) za něco, čímž lze odstranit bolesti i tam, kde ostatní terapie selhala. Snad proto se stává, že pokud sportovec nedosahuje požadovaný výkon a jeho srdečně- cévní systém je v pořádku, předpokládá se, že pravděpodobně málo intenzivně trénuje a trénink se mu zintenzivňuje.
a jednostrannost - bez relaxace, bez snahy o svalovou rovnováhu, svalovou "balanci ". Co to je? Svalstvo tvoří velmi citlivou strukturu, která reaguje na všechny podněty v pohybovém aparátu. Reaguje zpravidla stereotypně. Svaly zvýší svůj tonus, dochází k lokalizovanému spasmu, bolestivým na pohmat, bolestivé jsou i úpony - dochází k entezopatii. Dlouhotrvající, i malý tah na svalový úpon zapříčiňuje jeho lokální bolestivost na aktivní i pasivní napnutí. Sportovci musí pak při sportovním výkonu překonávat nejen odpor vzduchu, vody, činky apod, ale i bolest, která, ačkoliv vcelku "banální", může podstatně ovlivnit jejich výkon i výsledek. Je to proto, že bolestivost svalového úponu může dysbalanci, kterou sportovec má, negativně zvýraznit, pokud neregeneruje své svalstvo, kompenzačně ho nedostává do rovnováhy. Myslíme tím na cílenou, plánovitou, tedy aktivní regeneraci.
Jsou to většinou svaly, které působí antigravitačně, tj. zajišťují "labilní" polohu, jakou je sed, stoj, chůze, běh a podobně, tedy svaly posturální. Kromě nich jsou svaly, které reagují na nadměrné zatížení oslabením, útlumem. Samozřejmě, je třeba umět testovat zkrácené svaly a testovat i svaly oslabené, tedy diagnostikovat svalovou rovnováhu nebo - lépe řečeno - nerovnováhu. Jak jsme již napsali, při únavě nebo i drobném, ale bolestivém úrazu, může se porušena svalová rovnováha mnohonásobně zvýšit - a nám pak zbývá jen se divit, proč vrcholový sportovec nepodal pro něj přiměřený, jinak obvyklý výkon.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.