Reakce nemusí být vždy stejně bouřlivá, ale může ji zhoršit i prostředí. Zejména alergici by měli být pozornější nejen při volbě parfému, ale i při letním pikniku.
Pokud se vám zdá reakce oproti minulosti agresivnější, užijte lék na alergii, antihistaminikum. Bolavé místo si důkladně prohlédněte, abyste zjistili, zda se v něm nenachází žihadlo. Pokud vás bodla včela, žihadlo vyndejte co nejdříve, protože se na něm nachází váček s jedem. Ten se postupně uvolňuje do těla a může způsobit komplikace. Při vyjímání opatrně, abyste váček příliš nestiskli. Můžete použít pinzetu. Místo vpichu držte v čistotě. Zejména po bodnutí vosou mohou vzniknout lokální infekce. Proto není chyba místo vyčistit a vydezinfikovat. Již v minulosti lidé věděli, že je důležité použít na místo vpichu přírodní protizánětlivé a zklidňující přípravky. Používal se ocet, propolis, ale i víno či kousky nakrájené cibule. Ke klasickým receptům patří i chlazení. Přípravky vhodné k dezinfekci či na chlazení jsou však i běžně dostupné v lékárně.
Zcela jiná situace nastává, pokud bodavý hmyz vypijete. Stačí, když na chvíli necháte otevřenou plechovku s nápojem bez dozoru a už v ní může být včela či vosa. I když nejste alergik, bodnutí do jazyka či do krku představuje riziko. Po bodnutí hrozí lokální otok, který může být nebezpečný zejména v oblasti kořene jazyka nebo hlasivek. Jde o čas, vyhledejte co nejrychleji lékařskou pomoc a kostky ledu na cucání.
Fakt, že jste alergik, neznamená, že po bodnutí ihned nastane anafylaktický šok. Reakce jsou odstupňovány a mohou skončit pouze velkou lokální změnou na kůži.
Projevy anafylaktické reakce
Anafylaxe postihuje najednou srdečně-cévní, dýchací, trávicí i kožní systém. Jde o náhlou reakci, která se spojuje s poklesem krevního tlaku, s kopřivkou, s otokem sliznic i se stažením dýchacích cest. Projevy se dostaví pět až třicet minut po bodnutí hmyzem. V ojedinělých případech to může být později. Zde je třeba jednat rychle. Optimální je, mít u sebe adrenalinové pero. Pokud ho nemáte, uložte ho do stabilizované polohy a zajistěte volné dýchací cesty. Volejte záchrannou službu. Snažte se odstranit žihadlo. Zabráníte tak dalšímu působení toxinů. Připravte se na masáž srdce.
Situace se může zdramatizovat zejména, pokud pole či louku, kde hmyz seděl, postříkali chemickými prostředky proti škůdcům. V tomto případě nemusí jít o reakci na jed hmyzu, ale na chemikálii. Případně o jejich spolupůsobení. Hlavně po bodnutí v kombinaci s postřiky se často pozorují infekční komplikace. Pokud zabere aplikace adrenalinového pera, stejně i tak by po každém použití adrenalinového pera měl alergika prohlédnout lékař, proto volejte záchranku i v takovém případě.
Pokud víte, že máte alergii na bodnutí hmyzem, vždy byste měli mít u sebe balíček první pomoci. Po bodnutí nečekejte, zda se vyvine reakce, jednejte ihned!
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.