Biologická léčba předpokládá, že tak jako dva lidé na světě nemají stejné otisky prstů, nebudou mít ani identické nádory. Přestože se stejně nazývají nebo jsou v něčem podobné. Výzkum bere do úvahu odlišnosti každého nádoru, protože na stejný lék ve stejné dávce mohou různí lidé reagovat různě, přestože mají "stejnou" diagnózu. Personalizace znamená brát všechny tyto zvláštnosti v úvahu a nabídnout pacientovi správný lék ve vhodné dávce, ve správnou chvíli a ve správné kombinaci. Proto je to velmi komplikovaný proces.
Vědci a lékaři se snaží o rozlousknutí záhady, co se v nádorové tkáni právě děje. Zjišťují, čím se nádorové tkáně odlišují od normálních tkání. Co jim dává růstovou výhodu ve srovnání se zdravými a také hledají jejich slabá místa. Tedy, kde by měli do léčby zasáhnout a nádor porazit.
S nádorem to je podobné jako s bakteriemi. Pokud se léčí určitá bakteriální infekce dlouhodobě stejnými antibiotiky, po čase si bakterie zvyknou a začnou odolávat. Nádor se chová velmi podobně. Proto je třeba léčit kombinací několika protinádorových léků.
Cílená léčba zcela nehradí chemoterapii, ale v mnoha případech ji účinně doplňuje. Případně ji může v některých fázích léčby nádoru nahradit. A to se děje už i dnes u některých diagnózách, například při chronické leukémii nebo některých rakovinách plic. Biologická personalizovaná léčba jako doplňková léčba pomáhá v rámci výzkumu.
Už dnes je realitou v některých špičkových onkologických pracovištích v Severní Americe a Evropě. Nejblíže k nám jsou taková centra ve Francii a v Německu. Jde však stále jen o experimentální léčbu, která se pacientům nabídne až tehdy, kdy klasická léčba neexistuje nebo nabízí velmi omezené šance na úspěch.
Personalizovanou léčbu, pokud je řádně podložena laboratorními vyšetřeními, platí většina zdravotních pojišťoven, přestože to není jejich, zákonem daná povinnost. Ale jde jen o pár desítek pacientů, protože je to léčba velmi drahá. Počty pacientů, kteří se k biologické léčbě dostanou, sice rok od roku stoupají, ale podle dat z okolních států je Česko na spodní části žebříčku. Do budoucna se to bude měnit, protože cílená léčba, při které je známé chování a struktura nádoru, je lepší nejen pro pacienta, ale nakonec i pro zdravotní pojišťovny. V budoucnu bude levnější léčit pacienta cíleně. Klasická onkologická léčba je totiž založena na omezených nebo minimálních biologických datech.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.