Alkohol - rozšířená a velmi nebezpečná droga

Datum článku: 26. 7. 2013

Alkohol je v Čechách rozšířenou drogou. Je to čirá bezbarvá tekutina bez zápachu a chuti a je to látka převážně s tlumivými účinky. Název alkohol pochází z arabského slova al-ka-hal a znamená jemně zvláštní látku. Získává se z ovoce a jiných plodin. Různými způsoby získávání a další modifikace vznikají nápoje jako pivo, které se připravuje z obilovin, víno, které se získává kvašením hroznového moštu a lihoviny, které se získávají redestilací a rafinací surového lihu. Tak jako na jiné drogy i na alkohol vzniká návyk, alkoholismus, který je charakterizován jako nemoc a díky snadné dostupnosti je rozšířená podobně jako závislost na cigaretách.

Alkohol - rozšířená a velmi nebezpečná droga

Závislost na alkoholických nápojích je psychická porucha,

která se projevuje silnou touhou po alkoholu a opakovaným užíváním této látky. Závislost na alkoholu má multifaktoriální příčinu, jedním z faktorů je genetická predispozice, kdy se člověk narodí s tendencí stát se závislým, ta se však během života nemusí projevit, pokud si daná osoba dává pozor. Podstatou závislosti jsou biochemické změny v mozku, závislost se pak projevuje postupným zvyšováním tolerance. Důležitým faktorem je i věk. V závislosti se mění celý člověk, jeho osobnost a tělesný, či psychický stav.

Rozlišují se různé stupně požívání alkoholických nápojů

• Úzus z anglického slova use = používat, užívat. Alkohol se užívá při společenských akcích v dávkách, které nemají důležitější vliv na činnost člověka.

• Abúzus je nadměrné požívání alkoholických nápojů, které se již projevuje zdravotními následky a má dopad i na společenskou stránku.

• Návykový abúzus je již vznik závislosti na alkoholických nápojích.

Chronický alkoholismus vzniká soustavným popíjením a vyvolává tělesné a psychické změny

Alkohol má vliv na tělo i psychiku. Somatické komplikace se projevují chorobami trávicího traktu, kardiovaskulárními chorobami, neurologickými chorobami, poruchami endokrinního systému, poruchami krvetvorného systému a poraněním či nemocí kůže. Do psychiatrických komplikací patří např. alkoholické delirium / přechodná psychóza /, alkoholická halucinóza / akutní psychóza /, alkoholická paranoidní psychóza, alkoholická demence, fetální alkoholový syndrom poškození plodu při alkoholismu matky /, alkoholická charakteropatie / změna osobnostních charakteristik.

Při závislosti se odpírání alkoholu projevují abstinenčními příznaky,

které jsou prožívané jako nepříjemné a mohou být i nebezpečné. Většinou jsou to pocity opačného charakteru než při podání alkoholu a po požití alkoholu dochází ke zmírnění těchto příznaků.

Léčba závislosti

Stejně jako je závislost multifaktoriální problémem, tak i léčba musí být komplexní a zohledňovat řadu zvláštností.

1. Kontaktní fáze

V první řadě je snaha zvrátit somatické a psychické změny, které nastaly v závislosti a zároveň motivovat pacienta k léčbě. To se děje v první, kontaktní fázi terapie.

2. Detoxikace

Ve druhé fázi následuje detoxikace, odebrání alkoholu. V této fázi se podávají vitamíny a substituční látky, které zabraňují rozvoji abstinenčních příznaků. V odvykací fázi se aplikují farmaka s averzovými účinky a začíná se s individuální a skupinovou psychoterapií.

3. Rehabilitace

V poslední, rehabilitační fázi je hlavním úkolem rehabilitovat pacienta ve všech jeho původních funkcích. Proto je důležité, abyste člověka, který je závislý na alkoholu, motivovali k léčbě s pomocí odborníků. Je málo pravděpodobné, že mu dokážete pomoci sami nebo, že by to zvládl sám.

Autor: Martina Dvořáková