V nejtěžších případech může podle ní pacient pociťovat pocit sucha v krku až dušení. Při poznání, jak se sluneční alergii vyhnout, resp. ji zmírnit, se s touto diagnózou dá existovat.
odborníci rozdělují na fotoalergické a fototoxické. Při fotoalergických reakcích se uplatňují imunologické mechanismy a látky, které vyvolaly alergickou reakci organismu, se nazývají fotoalergeny. Pro fotoalergickou reakci je typické to, že připomíná ekzém, který se "vyhodí" až po určitém čase od opalování a šíří se i na neozářená místa. Fotoalergen, čili látka, která organismus senzibilizuje, vyvolá nežádoucí reakci na sluneční záření, se do těla může dostat buď tím, že ji člověk sní, nebo přes kontakt. Právě v případě fotoalergických reakcí, je vhodné užívat protialergické léky už preventivně, 2-3 týdny před vystavením se slunci, resp. dovolenou, na níž se očekávají problémy.
Fototoxické reakce vznikají téměř ihned po slunění a nesouvisejí s imunologickými mechanismy organismu. Takový kožní výsev se nešíří na neosluněná místa. Látky, které organismus senzibilizují, čili udělají citlivým, mohou působit zvenčí či zevnitř.
některé druhy léků, například antibiotika patřící do skupiny tetracyklinů, ale i sulfonamidy, dále léky na cukrovku, revma, odvodnění či uklidňující tabletky nebo cytostatika. Z potravin je rizikový celer, petržel, citrus, fíky, umělá sladidla.
kosmetické přípravky s obsahem bergamotového, levandulového či citrusového oleje, ale i rostliny, např. bolševník. I běžné ležení přímo na trávě může v kombinaci s UV zářením způsobit charakteristickou fototoxickou reakci, když pokožku podráždí tzv. furokumariny obsažené v trávách. Proto se doporučuje ležet vždy na nějaké podložce. Přecitlivělost na slunění bývá i příznakem některých onemocnění, např. lupusu.
Co z toho všeho vyplývá? Lidé přecitlivělí na sluneční záření by se slunci měli vystavovat postupně, nikdy ne v poledních hodinách, chránit se vhodným oblečením (bavlna má ochranný faktor 32), používat opalovací kosmetiku speciálně určenou pro alergiky na slunce. Někteří imunologové, doporučují v médiích preventivní užívání betakarotenu, který přispívá ke snížení reaktivity kůže. Pokud na dovolené očekáváte problémy ve smyslu slunečního ekzému nebo solární kopřivky, například na základě zkušenosti z minulého roku, je vhodné už předem si nasadit protialergické léky (antihistaminika), předepsat je může praktický lékař, imunoalergolog i dermatolog. Malá balení jsou volně prodejná. Mohou zabránit výsevu vyrážky nebo zmírní průběh sluneční alergie a zejména svědění. Proti svědění pomohou i volně prodejné místní gely s obsahem protialergické látky, v těžších případech masti s obsahem kortikosteroidů od lékaře.
v těžkých případech se aplikuje lék v tabletách s látkou azathioprin. Metoda PUVA se nazývá i fotochemoterapie a je založena na kombinaci přípravku zvyšujícího citlivost na světlo s následným ozářením s pomocí UVA paprsků. Lze ji absolvovat u kožního lékaře, má však význam absolvovat ji na jaře (do května). Pozor je třeba si dávat na léky a vždy si v příbalovém letáku přečíst, zda se užívání přípravku slučuje s opalováním.
že vůbec nemohou vycestovat na dovolenou k moři. Nezabírají jim ani léky, ani krémy s vysokým ochranným faktorem. Všeobecně platí - čím je pokožka bledší, tím je citlivější na slunce. Slunečním paprskům je proto třeba se vystavovat s rozumem.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.