Alergie může být i nechtěné dědictví

Datum článku: 4. 2. 2014

Slovo alergie se v posledních letech skloňuje stále více. Důvodem je hlavně to, že stále více lidí, zejména dětí a mladých, trpí tímto civilizačním onemocněním. Pokud si nejste jisti, zda ji máte i vy, čtěte dál. Nezapomínejte, že panika není namístě, ale informovanost ano.

Alergie může být i nechtěné dědictví

Co je alergie?

Alergie jsou přehnanou reakcí našeho obranného nebo imunitního systému. Jednoduše řečeno, pokud se našemu organismu něco nezamlouvá, začíná se bránit. Hned na úvod je třeba dodat, že ne každá přecitlivělost organismu musí být hned alergií či alergickou reakcí. Jsou lidé, jejichž citlivost na určité podněty, například na slunce, teplo, chlad, okolní prostředí, stres, léky či potraviny je vyšší, než u jiných, přesto ještě nemusí jít o alergiky. O alergii hovoříme, pokud už jde o změněnou reakční schopnost imunitního systému vzhledem k alergenům. To znamená, že pokud náš organismus již někdy zareagoval na jistou potravinu, lék či prach nepříznivě a bránil se, může se stát, že v budoucnu se jeho reakce ještě zintenzivní a my to již pocítíme - například se nám objeví vyrážka, opuchnou nám sliznice a podobně. To samozřejmě neplatí v případě, že náš imunitní systém je jinak narušen, oslabený, například jsme překonali virové onemocnění, máme některé chronické onemocnění, například diabetes či artritidu nebo onkologická onemocnění či AIDS.

Jak vzniká alergie?

Předpokladem vzniku alergie je jak jsme již zmínili opakovaný kontakt s alergenem. Tehdy se organismus připomene a začne využívat své obranné mechanismy. Důsledkem je alergická reakce, která má za následek postižení některého orgánu, přičemž stačí i skutečně malé množství alergenu.

K nejčastějším alergenům patří

• Alergeny ze vzduchu - prach, pyl, plísně, roztoči, srst, šupiny, kousky kůže, zbytky slin
• Potraviny
• Léky

Proč jsme alergičtí?

Příčiny vzniku alergií stále nejsou zcela jasné a pravděpodobně jde o souhru několika faktorů, které nás ovlivňují. Nejčastěji jde o dědičnost, okolní prostředí, stres, stravovací návyky a celkový životní styl. Je pravděpodobné, že pokud jeden z našich rodičů, případně oba trpí alergií, budeme trpět i my a po nás zase naše děti. Toto neovlivníme. Jiné faktory však ovlivnit můžeme. Pokud nám vadí životní prostředí - výpary z výfuků, továrně, máme možnost přestěhovat se na venkov nebo tam trávit část roku či života. Pokud nám překážejí jisté druhy potravin či léků, je lepší se jim vyhnout. Důležitý je zdravý životní styl - dostatek pohybu na čerstvém vzduchu, pravidelné větrání domácích prostor, převlékání prádla, konzumace zdraví prospěšných potravin, dostatečný pitný režim a podobně.

Co můžeme zdědit?

• Atopický ekzém
• Sennou rýmu
• Alergickou astma
• Alergický zánět spojivek
• Alergii na potraviny

Autor: Lenka Kostková