Kromě anamnézy a pátrání po příznacích alergie se alergické onemocnění diagnostikuje s pomocí tzv. vpichového testu (prick test) na předloktí nebo náplasťového testu, když se na záda na 48 až 72 hodin přilepí kolečko s kontaktním alergenem. Rovněž jsou možné laboratorní testy, když se z jedné malé zkumavky krve dá vyšetřit až 40 alergenů, resp. přítomnost protilátek.
nebo během akutních projevů alergie. Tehdy lékař nasadí protialergickou léčbu ve formě kapek do očí, nosu či v tabletkách na potlačení nepříjemných příznaků onemocnění, případně inhalační léčbu, pokud jsou i dýchací problémy. Protialergické léky může předepsat i kožní či ORL lékař, pediatr či praktik. V klidnějším období je třeba pozorně vytestovat konkrétní alergeny, které pacientovi dělají problémy, protože jen tak je možné správně se rozhodnout pro druh alergenové imunoterapie, čili desenzibilizace. Tuto léčbu spočívající v podávání zvyšujících se dávek konkrétního alergenu už má pod palcem jedině praktický imunolog a je to jediná příčinná léčba alergie. Existuje v podkožních injekcích a v kapkách pod jazyk a má význam, pokud se podává alespoň 3 až 5 let.
protože 7 tabletové balení protialergických léků antihistaminik jsou volně prodejné. Je to tak proto, že jsou to bezpečné léky a měly by být součástí domácí či dovolenkové lékárničky v případě nečekaných situací. Antihistaminika však v zásadě potlačují příznaky alergie, ulevují od jejích projevů, neřeší její podstatu. A neléčená alergie může přejít do astmatu, v některých studiích bylo zjištěno, že alergickou rýmu má dnes více než polovina astmatických pacientů.
Ani při testování alergenů se však nemusí vytestovaný alergen shodovat s příčinným alergenem, který pacientovi způsobuje nejvíce problémů. Přitom pátrání po takovém "nejproblémovější" alergenu je pro lékaře nejdůležitější, omyl by znamenal, že se pacientovi vybere nesprávný druh roky trvající imunoterapie. Někomu "vyskočí" v testech jako velký problém "alergie na kočku", v reálném životě se však s tímto zvířetem málokdy setkává, protože žije v paneláku a zvířata nechová. Přitom každé jaro má krvavé oči díky pylu břízy, který podle vpichového testu nevypadal být nejsilnějším alergenem, pacientovi však mnohem více komplikuje každodenní život. Málo pacientů je ochotných a schopných vést si deník alergika, lékaři to ale považují za velmi důležité. Dnes je to možné i v elektronické formě. Alergik si najde i aktuální pylové zpravodajství, a pokud se zaregistruje, bude dostávat informace, zda se ve vzduchu v jeho regionu nachází právě "jeho" pyl nebo spóry plísní.
své příznaky alergie a může je porovnat s reálným výskytem alergenů v ovzduší. Je to velmi dobrá pomůcka i pro lékaře. Místo pobytu v době výskytu příznaků je také velmi důležité, dnes lidé hodně cestují a marně budu studovat, co bylo u nás právě v ovzduší, když se pacient špatně cítil na Aljašce.
antihistaminika si je třeba nasadit ještě před objevením se příznaků alergie. Informace o výskytu pylu v ovzduší mohou posloužit na to, že pacient ví, kde se pyl vyskytuje a kam bude postupovat. Co se týká imunoterapie, ta se v principu užívá celoročně a nezávisle na jakýchkoli příznacích.
Podle příčinných alergenů a převažujícího výskytu příznaků ji dělíme na:
• Celoroční - vyvolávají ji 3 hlavní alergeny: roztoči, epitelie domácích zvířat a spóry plísní.
• Sezónní - je známá jako "senná rýma", je výsledkem kontaktu s pylem stromů, trav, bylin, plevelů, venkovních plísní.
• hlavní zásada je vyhýbat se alergenům
• protialergické léky antihistaminika (do očí, nosu, celkově v tabletách) - brání účinku chemické látky histaminu uvolňující se při alergických reakcích
• kortikosteroidy (ve spreji do nosu místní, celkové v tabletách, injekcích - jen při velmi závažných alergických stavech) - nejúčinnější při potlačování zánětlivé reakce
• imunoterapie - jediná příčinná léčba alergie v kapkách pod jazyk nebo v injekcích
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.