Zdravé pečení bez bílého cukru

Datum článku: 13. 12. 2018

V době, kdy se chystáme na vánoční hody, je bílý cukr častou součástí nákupu potravin. Ale nešlo by péct letos trochu zdravěji? Určitě nemusí být všechno cukroví zasypané "peřinou" moučkového cukru a všechny druhy těst nemusí obsahovat jako povinnou součást bílý cukr. Určitě vás ale v našem článku nebudeme nabádat ke slazení umělými sladidly. Ale když využijete při pečení stévii nebo třtinový cukr, uděláte prospěšnou věc pro své zdraví a zdraví svých nejbližších.

pečení, cukroví, Vánoce, zdraví, cukr, stévie

Bílý cukr

Bílý cukr je nazýván "bílým zabijákem století". Jde o nejkaloričtější bombu a přibírá se po něm. Způsobuje mnoho civilizačních chorob, jeho nadměrnou konzumací si můžete přivodit cukrovku 2. typu, oslabení imunitního systému a těžkou obezitu. Mohou se přidat bolesti hlavy či deprese. Kromě toho se vám zvýší hladina cholesterolu, riziko vzniku obezity, rakoviny a onemocnění kardiovaskulárního systému.

Rafinovaný cukr

Rafinovaný bílý cukr prošel chemickým procesem, při kterém byla odstraněna melasa. Faktický rozdíl mezi cukrem hnědým a bílým v podstatě není žádný. Melasy je v hnědém cukru málo. Jednoduchý cukr okamžitě zvedne glykemický index, a to tělu neprospívá. V případě, že výrobce nabízí cukr s karamelem, tak jsou jeho výživové hodnoty podobné bílému cukru, jen má výraznější chuť.

Třtinový cukr

Nejzdravějším variantou je třtinový cukr. Obsahuje zdraví prospěšnou melasu. V ní najdeme vitamíny a minerály, například vápník, železo, sodík, draslík, ale i chrom, zinek, selen, mangan, měď, hořčík, fosfor a další. Ale pozor, i zde platí, vše s mírou! Jako u bíléhop, hnědého, tak i u třtinového cukru platí zákon střídmosti. Nejlepší je cukr omezovat. I třtinový cukr při vyšším množství škodí. Nadměrné slazení cukrem neprospívá organizmu. Dokonce energetická hodnota bílého a třtinového cukru je skoro stejná.

Kokosový cukr

Kokosový cukr má nízký glykemický index. Pochází z nektaru palem a zpracovává se ručně a šetrným způsobem. V kokosovém cukru je velmi mnoho výživných látek, ale i vitaminy skupiny B, železo, draslík , hořčík, zinek, mangan a další. Ve 100 gramech kokosového cukru se nachází přibližně 320 kalorií, 1,8 g bílkovin, 3,4 g tuku, 4,5 g vlákniny a 92 g sacharidů.  Má antivirotické a antibakteriální účinky. Prospívá lidem s vysokým krevním tlakem a kardiovaskulárními onemocněními díky obsahu draslíku. Posiluje imunitní systém. Působí preventivně proti vzniku anémie, protože je zdrojem železa. Vláknina, která je v něm obsažená, prospívá trávicímu traktu.

Vyměňte cukr za stévii

Pokud nedokážete žít bez cukru, můžete si dopřát stévii. Je desetkrát sladší než cukr. Stévie má však jinou chuť než bílý cukr. Rozdíly určitě pocítíte. Koupit si ji můžete v podobě tablet, prášku nebo třeba kapek. Vyzkoušejte a uvidíte. Život by měl být sladký, ale ne přeslazený a obézní.

Autor: Martina Dvořáková