Mrkev je plná beta-karotenu, který chrání pokožku tím, že UV záření rozptyluje a zabraňuje jeho průniku hlouběji do kůže. Vědci podávali denně 25 mg beta-karotenu v kombinaci s jinými karotenoidy dobrovolníkům s bledou pokožkou během 12 týdnů před vystavením se slunci. Zjistili, že beta-karoten jim poskytl přirozenou úroveň ochrany, která odpovídá ochrannému faktoru 2 až 4. Jedna středně velká mrkve denně spolehlivě pokryje doporučené denní množství. Velké množství beta karotenu obsahují též meruňky, špenát, rajčata či červený meloun. Důležité je, přijímat tento provitamin v přirozené formě a ne jako výživový doplněk z lékárny.
Výzkumy Edinburské univerzity prokázaly, že kožní buňky kultivované v laboratoři je možné ochránit před škodlivými účinky UVB záření přidáním selenu (to je skvělý minerál a antioxidant). Brazilské ořechy jsou nejbohatším známým potravinovým zdrojem selenu a jejich denní konzumací (v množství zhruba 3-6 kusů brazilských ořechů) získáte celodenní dávku selenu. Jsou bohaté na měď a vitamin B6. Obě tyto živiny napomáhají tvorbě melaninu - pigmentu, který chrání pokožku před sluncem. Melanin způsobuje opálení pokožky. Jezte ovesné vločky, vařenou pšenici nebo celozrnné potraviny (ne pouze barvené!) každý den. Dalšími vhodnými zdroji mědi jsou např. ústřice, luštěniny a sušené ovoce jako např. švestky.
Australská studie prokázala, že za panenský olivový olej (v kombinaci s ovocem, zeleninou a luštěninami) poskytuje pokožce významnou ochranu před stárnutím a tvorbou vrásek. Konzumujte více olivového oleje, a to buď jeho použitím do salátových dresinků nebo si ho nakapejte na chléb místo másla. Chutná to skvěle!
Výzkum rovněž prokázal, že lidé, kteří jedí hodně sušených švestek, mají na pokožce vystavené slunci méně vrásek. Sušené švestky představují koncentrovaný zdroj antioxidantů - látek, které odstraňují volné radikály způsobující spálení a rakovinu kůže.
Jablka jsou důležitým zdrojem další skupiny antioxidantů zvaných flavonoidy. Pár jablek denně pomůže zvýšit ochranu proti škodám, které způsobují UV zářením vyvolané volné radikály. Flavonoidy se nacházejí také v čaji, bobulovitého ovoci, červeném víně, hořké čokoládě, obilovinách a zelených fazolích.
Nahrazení běžných brambor tímto sladším druhem zvýší váš příjem vitaminů E a C. Tyto vitaminy společně chrání tukové a ve vodě rozpustné molekuly buněk kůže před útokem volných radikálů.
Pokud jíte ryby, upřednostněte mastné druhy ( ne však během těhotenství!). Předběžné výsledky výzkumu naznačují, že rybí tuk může chránit před UVA a UVB zářením, a to prostřednictvím snižování hladin látek způsobujících záněty. Zbývá však ještě zjistit, zda konzumací mastných ryb lze zastavit počáteční změny v tkáni vedoucí k rakovině kůže vyvolané sluncem. Každopádně se však konzumace 1 až 2 porcí mastných ryb týdně, jako jsou např. lososi, makrely nebo sardinky, jeví jako lepší alternativa než grilované vepřové maso nebo nedopečený hovězí steak.
Konzumujte růžičkovou kapustu nebo špenát každý týden, protože tato zelenina je bohatá na lutein. Ten podobně jako beta-karoten poskytuje ochranu pokožce, lutein (další člen z rodiny karotenoidů) chrání sítnici oka před škodlivým UV zářením. Narůstají důkazy o tom, že pravidelná konzumace kapusty a špenátu může chránit před makulární degenerací, jednou z nejčastějších příčin stařecké slepoty.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.