Tatarskou omáčku můžeme bez obav nahradit nízkotučným jogurtem, ochuceným například bazalkou, pažitkou nebo petrželí. A co takhle připravit si zcela bezmajonézový domácí dresink? Například rajčatový si připravíme z rajčatové šťávy promíchané s citronovou šťávou, utřeným česnekem a ochucený solí a pepřem. Ocet s trochou cukru zase pozvedne chuť salátu a nepřidá téměř žádné kalorie. Podobně je to i se šťávami, které umíme použít nejen jako dresink, ale i jako marinádu. Vedle klasiky z citrónu můžeme použít limetku či pomeranč. Sůl v marinádě není vhodná, protože vlivem vysoké teploty se sůl s bílkovinami stává potenciálním zdrojem tzv. nitrosaminů, silných karcinogenů. Navíc u zeleniny působí sůl v marinádě dehydratačně, tedy tak, že z ní vytahuje vodu. Posolit si výborné jídlo umíme i na talíři. Pokud si však neumíme představit marinádu bez soli, zkráťme alespoň čas marinování, například zelenině postačí půl hodinka před grilováním.
Na gril se nejvíce hodí paprika, rajčata, lilky, cuketa, žampiony, ale chutné je také grilované ovoce. Zeleninu před uložením na podložku a na gril nesolte a nekořeňte! Pustila by šťávu a následně by se velmi vysušila. Raději si připravte marinádu z oleje (nejlépe olivového nebo řepkového), česneku, bylinek a po ugrilování ji natřete. I když jde o velmi chutnou přílohu, v grilované zelenině či ovoci už žádné vitamíny nehledejte. Opečená paprika vám neuškodí, ale smiřte se s tím, že na úkor chuti přichází o výživovou hodnotu.
Vždy se snažte držet pravidla: Málo masa a určitě libového, přiměřená porce přílohy a obrovská porce zeleniny.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.