Není jedno, v čem své jídlo připravujete. Kvalita nádobí je důležitá, vybírejte proto správně. Víte, po jakém materiálu hrnců a pánví sáhnout? Každý materiál má své přednosti, ale často i nedostatky.
Velmi kvalitní a trvanlivý materiál, který se jen tak lehce nepoškrábe. Kromě estetické stránky je jeho výhodou nízká hmotnost, ve srovnání například s litinou. Nádobí z nerezavějící oceli je vhodným adeptem i do myčky nádobí, protože je odolný. Tyto hrnce umí rovnoměrně rozvádět teplo.
Jde o velmi lehký materiál, který má výborné tepelné vlastnosti. Jeho nevýhodou však je zejména velká náchylnost na poškrábání a zbarvení. Po delším používání se jídlo začíná pomalu připalovat. Na polemiku je i otázka, nakolik je nádobí zdravotně nezávadné.
Nejtěžší ze všech materiálů, který je zároveň nepřekonatelný v rovnoměrném vedení tepla. Litinové pánve najdou největší využití při přípravě masných pokrmů a velkých jídel. Jídlo se na nich nepřipaluje, naopak během přípravy pokrmů absorbují do pórů z jídla tuk.
Největší výhoda teflonu je nepřilnavost typická pro tento materiál. Na vaření, smažení a opékání nebudete potřebovat tolik oleje jako v minulosti. Špatné jazyky hovoří o tom, že pokud se teflonový povrch často propálí, do vzduchu a jídla se uvolňují pro lidi nebezpečné látky. Odborníci to však vidí jinak: Teflon je plast a žádný z plastů, se kterými přicházíme běžně do styku, není sám o sobě nebezpečný pro zdraví. Škodlivé mohou být přídavky, například plastifikátory nebo stabilizátory, které se přimíchávají do základní látky. Jenže teflon příměsi nepotřebuje, zvláště ne ten, který se dává na kuchyňské nádobí. Kvalita nápadně levného výrobku je sporná, nelze vyloučit, že obsahuje škodlivé příměsi. Zde vám záruku nikdo nedá.
Ideální řešení je keramická pánev. Jde o ekologické nádobí, vyrobené způsobem přijatelným pro životní prostředí. Keramický povrch je recyklovatelný materiál, který navíc šetří energii a snižuje vylučování emisí oxidu uhličitého do ovzduší. Povrch je nepřilnavý, proto vám na přípravu potravin postačí minimální množství tuku.
Nádobí je obvykle vyrobené z hliníkové slitiny, na povrchu obsahujícím mimo jiné menší množství titanu. Dobře vede teplo a má vynikající nepřilnavý povrch. Při míchání pokrmu se dají použít pouze dřevěné nebo umělohmotné nástroje.
Materiál s nejlepší tepelnou vodivostí. Díky tomu je vaření velmi úsporné. Hrnec citlivě reaguje na změny výkonu sporáku. Výborné výsledky v tomto typu hrnců lze dosáhnout i u náročnějších pokrmů.
Jeho základ tvoří kovaný hliník, smaltovaný vnější nátěr a vnitřní vrstva keramiky. Při případném přepalování se tak do ovzduší a pokrmů neuvolňuje oxid uhličitý. Neporézní vrstva keramiky využívá sol-gel technologie, která zajišťuje, že nádobí se jednoduše čistí. Povrch ekologického nádobí je nelepivý a jídlo je okamžitě "obalené teplem", čímž si zachovává všechny výživné látky. Pokud máte tvrdou vodu, může se stát, že povrch částečně ztratí přirozený lesk, což však nesnižuje kvalitu a vlastnosti keramického nádobí.
Nezapomeňte si po nákupu schovávat účtenky. Vada na nádobí se může projevit třeba až po roce používání! A prodejce ji musí do dvou let od nákupu respektovat a výrobek vám vyměnit. Samozřejmě při správném způsobu používání a udržování v čistotě.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.