Hamburgery či hranolky a jiná fast food menu jsou téměř vždy s nízkým obsahem vlákniny a vysokým obsahem tuku a sodíku, který může zadržovat vodu pomáhající s trávením potravy. Celkově konzumace těchto potravin zpomaluje proces trávení.
Imunoglobulin G (IgG) je typ mléčné bílkoviny, nacházející se například v sýrech, mléce nebo zmrzlině, která je zodpovědná za zácpu. Takže, pokud jí chcete předejít, konzumujte je s mírou. Naopak výrobky jako jsou jogurty a kefír obsahují probiotika zdravé střevní bakterie, které mohou být pro vaše trávení prospěšné.
Průmyslově zpracované potraviny, jako jsou sušenky a kupované pečivo přispívají k zácpě. Mají vysoký obsah tuku, nízký obsah vlákniny a tekutin. Zkuste si proto místo koláčku nebo sušenky dát jako dezert misku malin nebo ovesných vloček, které mají vysoký podíl vlákniny.
Cukr sám o sobě nezpůsobuje zácpu, příčinou je spíše to, že takové potraviny obsahují ještě dost přidaných sladidel, mají nízký podíl vlákniny a dalších živin. Tedy konzumace přílišného množství sladkostí může vést k zácpě.
Zralé banány jsou dobrým zdrojem vlákniny a draslíku, které mohou pomoci odrazit zácpu, ale nezralé banány mají opačný účinek. Ty zelené mají vyšší obsah škrobu a tříslovin, které kromě hořké chuti mohou způsobit nebo zhoršit zácpu.
Přestože pračlověk se kdysi takto stravoval, dnešní lidské trávení už je nastaveno jinak. Paleo dieta, jejímž základem je konzumace masa a příliš se nejedí obiloviny či luštěniny, může vést k zácpě. Navíc omezení sacharidů v této dietě může znamenat snížení výskytu probiotik ve střevech, protože ty se živí právě zkvasitelnými sacharidy.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.