Voda zabrání tvorbě vrásek a dodá vaší pleti jiskru

Datum článku: 10. 5. 2016

Voda pro zdraví, ale i stav pleti. Ano, stále čteme, jak je důležitý pitný režim a používání hydratačních přípravků na kůži. Hydratovat je třeba nejen pleť obličeje, ale také celé tělo. Proto nestačí, když si koupíte pleťový krém, který je označován jako hydratační, ale k tomu přidejte do košíku i hydratační tělové mléko, krém na ruce a chodidla. A když k tomu budete přijímat dostatek tekutin, nemusíte se bát vrásek ani ve středním věku.

ženy, péče o pleť, vrásky, hydratační krém, pitný režim

Typ své pokožky nemůžeme změnit,

ale její stav ve velké míře závisí na péči, kterou jí věnujeme. Klíčovým prvkem zářivě krásné pokožky je voda.

Dehydrataci způsobuje nedostatek tekutin

Její typickými následky jsou únava a sucho v ústech. Začíná klesat i naše výkonnost, přidává se bolest hlavy, závratě, křeče ve svalech nebo apatie. Už 1%  dehydratace se projevuje viditelným snížením výkonnosti, soustředění a celkového pocitu spokojenosti. A to nastane, když našemu organismu chybí necelý litr vody. Pocit žízně se však přihlásí, až když dehydratace přesáhne 2%. Naše tělo nás takto upozorňuje na to, že trpí nedostatkem tekutin, že buňky v těle jsou žíznivé.

Jak můžeme zjistit, že tělo je dehydratované?

Prozradí nám to i naše pokožka? Na první pohled můžeme v zrcadle vidět typické příznaky, kterými jsou matná, povadlá pleť a kruhy pod očima. Pro správné fungování těla je nezbytné, abychom si denně dopřáli 2-3 litry tekutin. Zdravá hydratace se skládá i z dalších kroků. Pokožka může povadnout kvůli nedostatečné péči a tělo může mít žízeň jako následek nedostatečného příjmu tekutin. Nezapomínejme, že pokožka tvoří první bariéru mezi tělem a okolním světem. Je proto neustále vystavována škodlivým vlivům okolí a nepříznivému počasí.

Pokud chcete mít zářící a zdravou pleť

a cítit se dobře, je důležité zapamatovat si jen dva zásadní kroky: Hydratovat pokožku zevnitř dodržováním pitného režimu a zvenku používáním hydratačních přípravků.

Tipy na hydrataci organismu

  • Tekutiny nepřijímáme pouze pitím. Vodu, spolu s vitaminy, minerály a enzymy obsahuje také ovoce a zelenina. Člověk, který dodržuje vyvážený jídelníček s velkým množstvím těchto složek a malým obsahem nevhodných potravin (uzeniny, smažená jídla, sladké a bílé pečivo, bílý cukr, ztužené tuky ...) se cítí svěží během celého dne.
  • Stálou rovnováhu mezi příjmem a výdejem tekutin je třeba dodržovat. Potřeba tekutin stoupá vždy tehdy, když se potíme: při sportu, při fyzicky náročné práci, v horkém počasí nebo při nemoci.
  • Na dodržení vyváženého pitného režimu je třeba pít v pravidelných intervalech malé množství tekutiny a to i tehdy, když nemáme žízeň.
  • Denní příjem tekutin je přibližně dva a půl až tři litry. Pokud cítíme žízeň, ztráta vody v organismu již dosáhla cca 1% tělesné hmotnosti a je proto třeba tuto ztrátu nahradit.
  • Pozor také na nárazové vypití velkého množství tekutin. Tím jen zatížíme ledviny.
  • Nejlepší je neslazená kvalitní balená stolní voda - jemně sycená, neslazené ovocné nebo bylinné čaje, čerstvé ovocné a zeleninové šťávy, nepřislazované přírodní ovocné a zeleninové džusy.
  • Káva, zelený a černý čaj působí močopudně, proto při vypití šálku kávy, je potřeba vypít i sklenici vody, abychom nahradili její ztrátu.
Autor: Lenka Kostková