Zánět může být pro organismus dobrý nebo špatný v závislosti na situaci. Na jedné straně je to přirozený způsob ochrany vašeho těla, když jste zranění nebo nemocní. Pomáhá tělu bránit se před chorobami a stimulovat léčení. Na druhé straně je chronický zánět spojen se zvýšeným rizikem onemocnění, jako je cukrovka, srdeční choroby či obezita. Některé potraviny, které konzumujete, mohou mít vliv na spuštění zánětlivých procesů v těle. Neznamená to, že se těchto potravin máte vzdát úplně, ale je potřeba si uhlídat míru jejich konzumace.
Sacharóza a vysoce-fruktosový kukuřičný sirup jsou dva nejpoužívanější druhy cukru v západní stravě. Klasický cukr je z 50% glukóza a 50% fruktóza, zatímco kukuřičný sirup, často používaný v průmyslově zpracovaných potravinách a sladkostech, je z 45% glukóza a 55% fruktóza. Jedním z důvodů, proč jsou přidané cukry škodlivé, je že dokáží zvýšit zánět v těle, což může vést k onemocnění. Zajímavé výsledky přinesla klinická studie, která pozorovala různé skupiny lidí pravidelně pijících buď sycené nápoje, neslazené nápoje, mléko nebo vodu. První skupina se sycenými nápoji měla zvýšené hladiny kyseliny močové, která způsobuje zánět a rezistenci na inzulín. Cukr může škodit, protože obsahuje příliš mnoho fruktózy. Zatímco množství fruktózy přijaté ze zeleniny a ovoce je v pořádku, klasického cukru sníte nesrovnatelně více, proto i přijaté množství fruktózy je vyšší. Nadměrná konzumace fruktózy souvisí s obezitou, inzulínovou rezistencí, cukrovkou, onemocněním jater a chronickým onemocněním ledvin. Výzkumy ukázaly, že vysoký příjem fruktózy zvyšuje počet zánětlivých markerů u myší i u lidí.
Tuky s obsahem trans-mastných kyselin jsou pravděpodobně nejškodlivější tuky, jaké se však v potravinářském průmyslu běžně využívají. Obsahují jej některé margaríny a ztužené tuky. Často se přidávají do zpracovaných potravin, aby se prodloužila jejich trvanlivost, nebo aby nahradily dražší tuky, jako například máslo. Na rozdíl od přirozeně se vyskytujících trans-tuků nacházejících se v mléčných výrobcích a mase se prokázalo, že umělé trans-tuky způsobují zánět a zvyšují riziko onemocnění. Konzumace umělých trans-tuků souvisí s vysokými hladinami zánětlivých markerů. Ve studii u starších žen s nadváhou konzumace hydrogenovaného sójového oleje zvýšila zánět v organismu mnohem výrazněji v porovnání s palmovým nebo slunečnicovým olejem. Studie u zdravých mužů a mužů se zvýšeným cholesterolem odhalují podobné zvýšení zánětlivých markerů jako odpověď na trans-mastné kyseliny.
Během 20. století se spotřeba rostlinných olejů například v USA zvýšila o 130%. Někteří vědci se domnívají, že rostlinné oleje, jako je sojový olej, podporují záněty vzhledem k jejich velmi vysokému obsahu mastných kyselin omega-6. Ačkoli některé dietní omega-6 tuky jsou potřeba, typická západní strava jejich poskytuje mnohem více než lidé potřebují. Ve skutečnosti odborníci doporučují konzumovat více potravin bohatých na omega-3, jako jsou mastné ryby, a zlepšit poměr omega-6 k omega-3, protože ty druhé mají protizánětlivé účinky.
Sacharidy mají špatnou pověst. Pravda je však taková, že ne všechny jsou problematické. Po tisíciletí lidé konzumovali nezpracované sacharidy ve formě ovoce, zeleniny či různých rostlin. Tyto zdroje sacharidů obsahují vlákninu na rozdíl od rafinovaných sacharidů. Vláknina zajišťuje sytost, zlepšuje kontrolu krevního cukru a podporuje prospěšné bakterie ve střevech. Výzkumníci naznačují, že rafinované sacharidy v moderní stravě mohou podpořit růst střevních bakterií, které mohou zvýšit riziko obezity a zánětlivého onemocnění střev
Mírná konzumace alkoholu je v pořádku, vyšší množství však mohou vést k vážným problémům. V jedné studii se zvýšil zánětlivý marker CRP u lidí, kteří konzumovali alkohol. Čím více alkoholu spotřebovali, tím více se tyto zánětlivé markery zvýšily. Lidé, kteří pijí hodně, mohou mít problémy s bakteriálními toxiny procházejícími z tlustého střeva do těla. Tento stav se nazývá syndrom děravého střeva a může vést k rozšířenému zánětu, který vede k poškození orgánů.
Spotřeba zpracovaného masa je spojena se zvýšeným rizikem srdečních onemocnění, cukrovky, rakoviny žaludku a rakoviny tlustého střeva. Mezi běžné druhy zpracovaného masa patří klobásy, salámy, slanina, šunka, uzené maso. Zpracované maso obsahuje pokročilejší produkty glykace, které se vytvářejí vařením a při vyšších tepelných úpravách. Je známo, že způsobují zánět. Ze všech onemocnění souvisejících se spotřebou zpracovaného masa se nejvíce spojuje s rakovinou tlustého střeva. Ačkoliv více faktorů přispívají k rakovině tlustého střeva, předpokládá se, že jeden z mechanismů je zánětlivá odpověď na zpracované maso buňkami tlustého střeva.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.