Mnoho lidí volí med, protože je přírodní, a tak věří, že slazením s ním nenapáchají na vlastním zdraví tolik škody. Není pochyb o účincích medu jako přírodního léku. Pokud si jím osladíte čaj s teplotou pod čtyřicet stupňů Celsia, aby neztratil cenné látky, vše je v nejlepším pořádku. Ale neděláte dobře, pokud jím cíleně a dlouhodobě nahrazujete klasický cukr v sladkých dobrotách. Zatímco bílý cukr obsahuje glukózu, kterou bez problémů spálíte, med tvoří fruktóza a právě té byste se měli bát nejvíce. Tělo ji nevyužije jako zdroj energie, obchází metabolizmus kontroly tuků a přeměňuje se přímo na tuk. Med tvoří 40% fruktózy, populární sirup z agáve až okolo 80%!
Ovocný cukr pro nás není přirozený. Fruktóza se odbourává pouze v játrech a zatěžuje je. Tento orgán pracuje jako filtr na plné obrátky, aby od rána do večera napravoval neduhy, které stravou a životním stylem během dne napácháme. Odborníci na výživu zvedají varovný prst před ztukovatěním jater (steatózou) z nadměrného příjmu ovocného cukru. Játra mohou být následně stejně zničená jako u alkoholiků, ovocný cukr způsobuje cukrovku a srdečně-cévní choroby.
Žádná sladidla nejsou ideální a všechna byste měli používat střídmě. Ale z hlediska chemické bezpečnosti je z trojice med, hnědý cukr a bílý cukr nejméně škodlivý opravdu ten bílý.
Ideální je, snižovat dávky bez ohledu na to, jaká sladidla používáte. Zkuste pro začátek snížit slazení v receptech, a to postupně až na čtvrtinu. Jde jen zvyk. Pokud upřednostňujete med, tak ho klidně konzumujte, ale v malých množstvích. Doslazujte ovocem, ovocnou šťávou, rozmixováním namočeného sušeného ovoce či ovocným domácím pyré.
Bylo zaznamenáno několik desítek případů v Americe i v Evropě, kdy matky v té nejlepší víře dávat dětem zdravou výživu, podaly kojencům med. Následky byly tragické, až fatální. Do prvního roku by se pokrmy dětem dochucovat medem neměly, protože jejich organismus není uzpůsobený k tomu, aby přežil intoxikaci bakteriemi, které med přirozeně obsahuje. Med může zcela náhodně obsahovat i Clostridium botulinum, tj. bakterii, jejíž toxiny jsou příčinou kojeneckého botulismu. Navíc cukr v medu vede k zubním kazům.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.