Proč ochutnat exotické druhy ovoce?

Datum článku: 12. 10. 2016

České zemědělství produkuje dostatek ovoce i zeleniny, které se dokáží dostatečně postarat o zdraví v naší zemi. Přesto se dováží spousta nových a neznámých plodin, které stojí za to ochutnat. Často mají exotický název a také pro nás neznámou chuť, která nás láká a zláká. Ceny jsou často závratné, tak většinou zůstane u pouhé konzumace na zkoušku. Určitě si toho nebudeme kupovat kila, ale na zpestření jídelníčku se občas mohou hodit. Znáte například pitayu, umeboshi či jakon?

exotické ovoce, opuncie, pitaya, švestky umeboshi, tyyří ořech

1. Pitaya

Exotické ovoce už má mnoho přívrženců. Jeho benefity spočívají ve vysokém obsahu vitaminů C a B a také aktivních enzymů. Má v sobě magnézium nebo antioxidanty, které bojují proti volným radikálům. Někteří její konzumenti tvrdí, že dokáže již po pár dnech užívání zlepšit kvalitu a pevnost pokožky. Kromě toho však zlepšuje trávení a imunitu.

2. Švestky umeboshi

Jsou populární zejména v Japonsku a odtud i pocházejí. Na západním trhu je však dostaneme koupit ve vybraných obchodech jako nakládané solené japonské švestky. Patří ke zkvašeným potravinám a někteří by jejich účinky přirovnali i k účinkům kysaného zelí. Pomáhají k lepšímu trávení, zlepšují metabolismus a vyrovnávají střevní mikroflóru. Posilují imunitu.

3. Jakon

Již několik let je známý pro použití proti zánětům močových cest a měchýři, pomáhá i játrům a pankreatu. Jacon je rostlina s podlouhlými plody, které rostou pod zemí - podobně jako sladké brambory. Populárním se stává jeho sušená verze, kdy se plody očistí a nechají vysušit. Označují ho i jako "jablko matky země".

4. Tygří ořechy

Název v tomto případě trochu zavádí, nejde totiž o ořechy, ale o plody hlízotvorné rostliny, jejíž jednotlivé části mají široké využití. Z hlíz se vyrábí nápoj pro lidi s laktózovou intolerancí a drobné plody mají jemnou kokosovou příchuť a jsou křupavé. Dají se využít při přípravě jídel veganské kuchyně.

5. Kaktusové ovoce (například opuncie)

Kaktusové ovoce, které je nabité vitamíny, nabízí ke konzumaci nasládlou dužinu. V Mexiku, se obvykle používá i na přípravu džemů, ale to by asi domácí hospodyňky nezkoušely. Každopádně však jde o potravinu nabitou vitaminy a také železem, vápníkem, hořčíkem, vápníkem či vlákninou. Prospívá pokožce, ale i kardiovaskulárnímu systému.

Autor: Martina Dvořáková