Proč kupujeme drahá domácí jablka a levné dovozové banány?

Datum článku: 4. 5. 2017

V akci zaplatíte za kilo exotických plodů méně než za kilo tuzemských jablek. Jak je to možné? Pokud se po tom budete pídit, možná vám už ty exotické plody tak chutnat nebudou...

zdraví, exotické ovoce, banány, zdraví, toxiny, Fair Trade

Postižení, potraty, rakovina ...

Podle zprávy, dělníci na plantážích a jejich rodiny jsou často vystaveni toxickým pesticidům bez náležité ochrany. Někdy je to i horší. Ženy pracují pod hrozbou sexuálního zneužívání, děti mají spálené ruce od pesticidů, protože dělají bez rukavic. Jejich koupě by přece snížila zisk majitelů plantáží. V Kostarice používají dodavatelé pro německé supermarkety mnohé vysoce toxické pesticidy, včetně oxamylu, který je klasifikován Světovou zdravotnickou organizací (WHO) jako akutně toxický. V Ekvádoru až 53% dělníků na plantážích certifikovaných od Rainforest Alliance, zdaleka nejdůležitějšího označení udržitelnosti pro banány a ananasy, pracuje na poli během doby, kdy letadla vypouštějí pesticidy. V rozhovorech si dělníci z obou zemí stěžovali na vysoký výskyt postižení, potratů a rakoviny v sousedství plantáží. Navíc často trpí závratěmi, nevolností a kožními alergiemi.

Nejoblíbenější ovoce

Podle západní medicíny jsou banány vynikajícím antidepresivem, pozitivně ovlivňují náladu. Jsou ideální pro lidi, kteří potřebují vytrvalost, sílu a soustředění. Banány mají vysoký obsah hořčíku a draslíku. Podle čínské medicíny jsou bohaté i na železo a používají se při léčbě chudokrevnosti a onemocnění krve.  Jeden, dva banány vám zlepší náladu a pomohou usnout. Podle některých odborníků zmírní překyselení organismu.

Správná konzumace

Skutečnou chuť exotického ovoce si vychutnáte jen v zemi původu. Ananasy jsou sladší, než si dokážete představit. A banány červené, zcela zelené určené k vaření a drobné žluté jsou nejsladší. Syrové banány se zde konzumují pouze zřídka. Fritují se, suší, vaří na kaši. A rozdílů je víc. Zejména v kvalitě. Není třeba ani zapomínat na to, že plodiny z druhé strany zeměkoule se k nám přepravují dny až týdny. Nevíme, jak jsou uskladněny, jak byly vypěstované. Zda neobsahují plísně, parazity, cizorodé látky...

Síla spotřebitele

Změnilo by se však něco, kdybyste se rozhodli jíst jen ovoce vypěstované u nás? Tvrzení, že člověk má jíst to, co vyroste v jeho okolí, je správné. Ale musíme brát v úvahu fakt, že jsme součástí světa, který se vyvíjí. Přizpůsobujeme se podmínkám, ve kterých žijeme. Naše trávení prošlo výraznými změnami. Tropické plody mohou být lékem už i pro naše lidi. Ale lék užíváme jen tehdy, když ho potřebujeme a známe jeho účinky. Neměli bychom se jím krmit jako chlebem, protože je v akci. Certifikát Fair Trade najdete i na banánech. Zaručuje lidská práva pěstitelům, etické a důstojné zacházení, ale i to, že při pěstování se nepoužívají látky, které ničí půdu, plody a v konečném důsledku vaše zdraví. Fair Trade banány však nenajdete v akci. A pokud ano, tak jejich cena bude vždy vyšší než ostatních. Stále však není tak vysoká jako ta, kterou za ananas na vašem stole zaplatí dělníci svým zdravím.

Dokonalý paradox

Supermarkety úzkostlivě kontrolují vzhled dováženého ovoce a odmítají celé dodávky v případě nejmenší chybičky. Dovolí však, aby byli lidé, kteří sklízejí úrodu platili svým zdravím a životy.

Autor: Martina Dvořáková