Potraviny, které vynechte ze zdravého jídleníčku

Datum článku: 7. 2. 2017

Jsou chutné, jsou téměř všude a jen těžko se jim odolává. Bílá mouka, margarín a umělá sladidla ale patří do skupiny potravin, kterým bychom se raději měli obloukem vyhnout. Nenechte si zajít chuť! Vždyť existují zdravé a stejně chutné alternativy.

zdraví, mouka, cukr, tuk, zdravá strava

Bílá mouka je škodlivá

  • Chléb je nezdravý. My, Češi, neradi slyšíme tuto větu, ale je to tak. Kdysi bylo pečivo hlavní přílohou, spolu s bramborami, našich předků. Nicméně, doba se změnila. Kromě rapidního snížení energetického výdeje v podobě pohybu a manuální práce, už ani dnešní mouka není taková, jaká byla za našich babiček. Dnešní mouka, z níž se chléb vyrábí v sobě neobsahuje bohatství obilovin. Je to jen jakási směs škrobu a lepku, bez přidané hodnoty. Asi před 150 lety se způsob získávání mouky rapidně změnil. Zrno se rozlousklo a do procesu mletí šlo pouze jeho jádro. Celé osemení, které obsahuje nespočet vzácných olejů a vitamínů, se zařadilo mezi odpad. Takový způsob mletí zrn je ideální jedině pro výrobce potravin, protože bílá mouka, která neobsahuje olejovou složku se kazí pomaleji. Horší už je na tom naše tělo, které takový výrobek přijímá. Více než škroby a lepek totiž potřebuje právě ten "odpad", který výrobci ve svých výrobcích nechtějí - otruby. Škodlivost takto ochuzené bílé mouky je ve společnosti přetřásaná hlavně kvůli možným onemocněním, které způsobuje. Proto se stále častěji začíná používat mouka celozrnná. Už z jejího názvu je jasné, že do procesu mletí se přidává celé zrno a výsledkem je mouka plná olejů a vitamínů, které jsou pro tělo prospěšné. Pokud si zvolíte zdravější alternativní cestu, tedy celozrnné výrobky, mějte se na pozoru! Výrobci si zvykli označovat pojmem "celozrnné" i takové výrobky, které obsahují tuto mouku jen minimálně. Proto si vždy přečtěte složení výrobku a spoléhejte na ověřené produkty, se kterými máte dobrou zkušenost.

Syntetické cukry nebrat!

Co je uměle vytvořené a průmyslově zpracované je povětšinou i škodlivé. Jinak to není ani u synteticky vyrobených cukrů. Do této skupiny patří všechny průmyslově zpracované cukry jako: bílý, hnědý, ovocný, hroznový, mléčný, sladový, třtinový a mnoho dalších. Jejich největší nevýhodou je fakt, že neobsahují téměř žádné živiny a naše tělo musí na jejich zpracování spotřebovat hodně úsilí. Pokud chceme mít zdravý a sladký život, měli bychom se spoléhat především na med a ovoce. Jsou to přirozeně sladké ingredience a nezpůsobují sladkou závislost. Možná právě kvůli sladké závislosti na syntetických cukrech máte neutuchající chuť na cukrovinky a nedokážete jim odolat.

Rafinované tuky - kyselé, konzervované a škodlivé

Špatný dopad na náš organismus mají i průmyslově zpracované tuky. Řeč je o rafinovaných tucích, kam spadají téměř všechny komerční výrobky margarínového typu a oleje, které nebyly zpracovány za studena. Důvodem jejich škodlivosti je opět zpracování. Při jejich výrobě a totiž všechny zdravé a vitální látky ztrácejí a mění svůj zdravý charakter. Vedle toho jsou obohaceny o chemické přísady, které jsou pro lidi nepřirozené. Hovoříme o n- hexanu, hydroxidu sodném, či kyselině fosforečné. Při takové ztrátě živin je logické, že ztrácejí i barvu. Proto se jim většinou dopomáhá barvivy, emulgátory a konzervačními látkami, ať potravina vydrží v chladničce co nejdéle. Kupujte proto jen šetrně zpracované tuky a čtěte si etikety. Pro inspiraci vám přinášíme pár typů na zdravé oleje, lisované za studena: olivový, dýňový, konopný, rakytníkový, bodlákový olej a mnohé jiné. Pro přípravu smažených jídel doporučujeme řepkový olej a kokosový olej, které v sobě při zahřátí nevytvářejí karcinogenní látky.

Autor: Lenka Kostková