Experti na stravování donedávna hodnotili klasickou pizzu spíše skepticky a nepřipisovali konzumaci pizzy větší význam pro zdraví člověka. Až zjištění italských expertů, postavilo tuto tradiční stravu obyvatel Apeninského poloostrova, která si postupně dobyla srdce a žaludky obyvatel Evropy i dalších částí světa, do mimořádně příznivého světla.
Podle renomovaného odborného časopisu British Medical Journal, konzumace pizzy chrání člověka před infarktem. Italští vědci se ptali stovek pacientů po srdečním infarktu a dalších lidí na jejich stravovací návyky. Zjistili, že individuální riziko onemocnění konzumace pizzy chrání člověka před infarktem. Podle studie kleslo riziko infarktu u příležitostných konzumentů pizzy o 22 procent, u lidí, kteří si pizzu dopřávali pravidelně o 38 procent a u těch, kteří snědli dvě a více porcí pizzy za týden, se snížilo riziko srdečního infarktu dokonce o 56 procent.
Je třeba také upozornit na to, že není důležité jen to, co jíme, ale i jak to jíme. Zatímco na evropském pobřeží Středozemního moře je jídlo ústředním a pozitivním aspektem života, ostatní Evropané přijímají potravu často s nechutí, nebo přinejmenším jen mechanicky jako nutnou součást života. Konzumace jídla při vysoké koncentraci "stresových hormonů" však vede ke kornatění tepen a postupně k infarktu. Při konzumaci pizzy má však blahodárný účinek nejen pohoda a vychutnávání jídla, ale i vysoký obsah karotenoidu lykopenu v rajčatovém protlaku, kterým bývá (nebo by měla být) pizza bohatě "ozdobena". Karotenoid lykopenu totiž působí jako silný antioxidant a chrání náš organismus nejen proti vzniku rakoviny, ale i nemocí oběhového systému. Tým odborníků z Harvardské univerzity tvrdí, že stačí sníst jedno rajče denně, případně porci pizzy či kečupu, která obsahuje právě toto množství rajčat, či jejich extraktu, a srdce by mělo být chráněno před srdečními chorobami. Vědci z Bostonu vycházejí ze svého jedenáctiletého projektu, při němž zkoumali jídelníček 40 000 žen. Studie sledovala jejich věk, rodinné zázemí, náchylnost na kouření a některé vrozené choroby. Ty z pacientek a dobrovolnic, které si týdně dopřály sedm porcí rajčat v podobě čerstvých plodů, kečupu, džusu, omáčky či pizzy, byly až o 30 procent méně náchylné na vznik kardiovaskulárních chorob.
Zajímavé je, že více než čerstvá rajčata jsou pro srdce prospěšnější spíše potraviny obsahující rajčatové produkty. To naznačuje, že příznivé účinky mají vedle lykopenu v rajčatech i jiné látky obsažené v těchto potravinách. To opět obrací naši pozornost na pizzu, která by se zřejmě měla stát pravidelnější součástí našeho jídelníčku. Tak proč si nedat právě dnes?
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.