pomáhá v boji proti různým nemocem, ale jen málo studií se dosud zabývalo souvislostmi mezi výživou, pocitem spokojenosti a dobrým duševním zdravím.
nestačí sníst denně oněch pět porcí ovoce a zeleniny, jak je doporučeno, ale spíše sedm až osm, přičemž jednou porcí se rozumí 80 gramů. Britští vědci při svém výzkumu sledovali téměř 80 000 náhodně vybraných osob. Za použití matematických a statistických metod analyzovali odpovědi účastníků studie, kteří odpověděli na velmi podrobné otázky týkající se stravovacích návyků, zdravotního stavu, pocitu spokojenosti či naopak deprese. Pokud jde o pocit spokojenosti a duševního zdraví, vyšel najevo silný vztah mezi množstvím zkonzumovaného ovoce a zeleniny, a to nezávisle na dalších okolnostech, ať už demografických, sociálních nebo ekonomických. Statistický efekt ovoce a zeleniny byl překvapením. Vědci zabývající se zkoumáním spokojenosti berou jen velmi málo v úvahu, jak se pacient stravuje. Tyto výsledky jsou jen předzvěstí dalšího výzkumu a že bude třeba dělat další studie, aby tyto souvislosti byly potvrzeny a upřesněny.
Mnohé studie epidemiologie výživy a stravovacích návyků ukázaly, že konzumace zvýšených dávek ovoce a zeleniny je spojena s nižším rizikem vzniku demence u starých lidí. Ale jen málo studií se však zabývalo dopadem výživy v průběhu dětství či ve středním věku. Některé studie však ukázaly, že dítě, kterému podávali hodně ovoce a zeleniny, jakož i doma vařených pokrmů, mělo ve čtyřech letech celkový inteligenční kvocient (IQ), verbální IQ a paměťové schopnosti vyšší než děti s jiným stravovacím režimem. Tedy, rodiče mohou kvalitní stravou ovlivnit inteligenci svých dětí.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.