S přibývajícími stupni na teploměru a pálícím sluníčkem roste i spotřeba ledových kostek, plovoucích v našich nápojích. Tělo však na pořádně studený nápoj nereaguje tak radostně, jak se nám možná zdá v první chvilce, když nám ledová tekutina stéká dolů hrdlem.
Naše tělo není uzpůsobeno tak, aby vstřebávalo příliš studené tekutiny či poživatiny. Mražené látky musí nejprve ohřát. A na to potřebuje vyrobit jisté množství energie. Ohřívání tedy trvá jistý čas, za který se tekutina netráví, čili nevstřebává. Váš pocit dehydratace proto neustupuje, přestože jste do sebe nalili pár deci ledové kapaliny. Chcete-li pocit žízně zahnat další dávkou studeného pití, celý proces nutný pro vstřebání tekutiny jen prodloužíte. Navíc organismus tato zahřívací činnost vyčerpává a proto míváme v létě, při popíjení chladných nápojů, větší sklon k chycení nějaké nemoci - nachlazení či angíně.
Asi to už také víte, ale před dovolenou stojí za to zopakovat si i takovou banalitu, že v zahraničí, hlavně tam, kde byste se nenapili vody z kohoutku, rozhodně odmítejte i led do nápojů. Je pravděpodobné, že je vyroben z místní vody, která může obsahovat mikroorganismy, na které nejste zvyklí. Při rozpouštění ledu ve sklenici se mikroorganismy začnou okamžitě velkou rychlostí množit, zvláště pokud je tekutina sladká, a pokud vaše sklenička stojí chvilku na sluníčku, vypijete s nápojem i množství mikroorganismů, které vám mohou způsobit pořádně střevní problémy.
Pokud byste z půl litru koly vyndali všechny kostky ledu, zjistili byste, že reálně máte ve sklenici 3 či 3,5 deci nápoje. Samozřejmě, zaplatili jste za 5 deci. Možná alespoň toto bude dostatečně silný argument proti ledu v pití. Vlažný či dokonce teplý čaj vás ochladí lépe, protože se po něm zpotíte, což sice není příjemné, ale odpařování potu vás zase ochladí. Nebo zvolte kompromis a pijte jednoduše "normální", tedy nechlazené ale ani neohřívané nápoje. Takto se ihned hydratujete, neboť vaše tělo nemusí makat ani na oteplování a ani na chlazení přijatého nápoje, a neriskujete nachlazení ani střevní příhodu.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.