Kuchyň do jisté míry formuje člověka a jeho budoucí život. Určitě si z dětství pamatujete mnoho z toho, co se dělo v kuchyni vašich rodičů či prarodičů, jak voněla, jak byla zařízená, jaká pravidla v ní platila ... I dnešní děti budou jednou vzpomínat, jak trávily čas s rodiči v kuchyni.
Více než dvě třetiny odpadu našich domácností vzniká v kuchyni. Většina končí v kontejnerech, ačkoliv by se dala kompostovat. Nevytvářet odpad a ten, který přece jen vznikne, nějak využít, to je velká výzva. Zvládnout ji pomůže i dobře navržená "zero waste kuchyň".
Specialisté na kuchyně sledují nejen módní trendy, ale i trendy v životním stylu a navrhují kuchyně, které tomu odpovídají. "Zero waste kuchyně" je často jednoduchá, minimalistická, jakož i venkovská či moderní, ale určitě příjemná a útulná. Při jejím návrhu se počítá s tím, že nakupujeme bez obalů, tedy do přinesených skleněných nádob nebo textilních sáčků. A na ně potřebujeme snadno dostupné poličky a zásuvky, kde můžeme poskládat dózy tak, abychom v nich měli přehled i pořádek. Zero waste kuchyň musí mít rovněž na vhodných místech dostatek háčků na zavěšení, aby byly po ruce potraviny v textilním obalu.
V dobře udělané zero waste kuchyni je dobré myslet na vhodné uložení nádob na separovaný odpad. Své místo v ní má mít i polička, kde mohou klíčit rostlinky. V neposlední řadě je neodmyslitelnou součástí kuchyně s nulovým odpadem promyšleně umístěný kompostér. Ano, přímo v kuchyni jako její součást. Když je na dosah, významně to zjednodušuje třídění odpadu.
Není vůbec jedno, jak kuchyň vypadá, ale co z ní vyzařuje! Záleží také na hodnotách, které se v ní vyznávají, a pravidlech, která se v ní dodržují. Neboť našim potomkům se dostanou pod kůži a ponesou si je svým životem. Stále častěji se setkáváme se slovním spojením zero waste, tedy nulový odpad. Jde o minimalizaci toho, co doma končí v odpadkovém koši. Nemůžeme do nekonečna zavírat oči před tím, jak mizí zeleň a zem se přeměňuje na jedno obrovské smetiště.
Kdo nechce žít obklopen odpadem, kdo nechce jako dědictví pro další generace zanechat namísto travnatých či stromy porostlých kopců hory odpadků, zvažuje, kolik a jaký odpad vyprodukuje.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.