Vysoký tlak je rizikový faktor pro mnohá srdečně-cévní onemocnění. Nová studie došla k závěru, že konzumací jogurtů by si hypertonici mohli své zdraví chránit. Bílý jogurt má více zdravotních benefitů, jak byste asi předpokládali. Klinické zkoušky na více než 73 tisících lidech, kteří trpí na vysoký tlak, přinesly překvapivé výsledky. Ukázalo se, že konzumace mléčných výrobků, jmenovitě jogurtu, má příznivý vliv na jejich kardiovaskulární zdraví.
Vysoký tlak má asi miliarda lidí na celém světě. Právě oni by podle nové studie měli konzumovat více zakysaných mléčných výrobků, jmenovitě jogurtů, čímž mohou ovlivnit, aby se u nich nerozvíjely i další vážná onemocnění, zejména srdečně-cévní, rezistence na inzulín či cukrovka 2. typu. Na studii se zúčastnilo téměř 56 tisíc žen a přes 18 tisíc mužů. Ještě v roce 1980 vyplnili rozsáhlý dotazník o své stravě a stravovacích návycích v té době. Následně se zachycovaly jejich případné srdeční příhody a jiné zdravotní problémy i diagnózy. Vyšší spotřeba jogurtu byla spojena s 30% snížením rizika infarktu srdce u žen a 19% snížením u mužů. Celkově zaznamenali 3300 případů srdečních onemocnění u žen a 2148 onemocnění u mužů. Vyšší příjem jogurt znamenal u žen o 16% nižší riziko revaskularizace, čili zákroku k odstranění nedostatku krevního zásobení srdečního svalu. Muži i ženy, kteří konzumovali jogurt alespoň 2x týdně, měli o 20% nižší riziko závažné ischemické choroby srdeční nebo cévní mozkové příhody.
Závěr studie byl tedy potěšující pro milovníky jogurtu. Jeho vyšší příjem v kombinaci s celkově zdravou stravou pro srdce byl spojen s výraznějším snížením rizika kardiovaskulárních onemocnění u lidí s vysokým krevním tlakem. Dlouhodobý příjem jogurtu může snížit riziko kardiovaskulárních problémů, protože už některé předchozí malé studie prokázaly příznivé účinky fermentovaných mléčných výrobků. Výsledky přinesly důležité nové důkazy, že jogurt může mít prospěch pro zdraví srdce i sám o sobě, nebo jako součást stravy bohaté na vlákninu, tedy ovoce, zeleninu a celozrnné obilniny .
Pozor ale na kvalitu jogurtů. Vybírejte ty s živými kulturami a bez přidaných cukrů, umělých sladidel, škrobů a želatiny. protže jen "živý" jogurt má pozitivní účinky na zdraví. V opačném případě si kupujete jen sladký krém, plný nezdravých cukrů a barviv a konzervantů.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.