Jídelníček na dovolené? Nadopujte své tělo mořskými živočichy!
Datum článku: 25. 6. 2019
Prázdniny a dovolené nejsou za dveřmi, ale již přímo stojí ve dveřích. Tak jen vstupme! A s dovolenou bývá spjata i dovolenková změna jídelníčku. Chystáte se k moři? Tak to určitě využijte tím, že do jídelníčku zařaďte víc ryb a mořských živočichů. Zejména v přímořských oblastech máte jistotu, že suroviny jsou čerstvé. A rybí maso, to je nejen chutné, ale také obsahuje řadu zdraví prospěšných látek, na které se naše tělo přímo třese, aby je zpracovalo.
Omega-3 mastné kyseliny
Ryby a mořské plody obsahují tři druhy omega-3 mastných kyselin:
-
DHA (dokosahexaenová kyselina), té se potěší zejména mozek.
-
EPA (eikosapentaenová kyselina) má pozitivní účinky na normální vývoj srdce, navíc se v těle může podle potřeby měnit na DHA.
-
ALA (alfa-lipoová kyselina) je účinný antioxidant, pomáhá při hubnutí (odbourává tuk a zároveň podporuje růst svalstva) a má detoxikační účinek.
Vitaminy a minerály v mořských plodech
Maso z mořský ryb a živočichů obsahuje vitamin D, vitamin B12, jód, vápník, fosfor a zinek. Tolik nutričně kvalitních látek, živin a vitaminů se pohromadě jen tak nevidí. Proto vám doporučujeme mořské živočichy zařadit do jídelníčku.
Mušle, ústřice, krevety a humři
-
Mušle jsou jedním z nejbohatších zdrojů železa na světě - obsahují trojnásobné množství ve srovnání s hovězí játry. Jedna 85 g porce mušlí dodá tělu neuvěřitelných 700% DDD (doporučené denní dávky) vitaminu B12 a 66% DDD železa. Mušle obsahují slušné množství selenu - získáte z nich přes 50% DDD. Stejně velká porce ústřic obsahuje 271% DDD vitamínu B12 a 43% DDD protirakovinného stopového minerálu selenu. Často je přezdívají i "mléko oceánu". Jsou jedním z nejkoncentrovanějších přírodních zdrojů zinku, nezbytného pro správné fungování imunitního systému, plodnost a sexuální zdraví mužů.
-
Ústřice jsou skutečnou "potravou pro mozek", pomáhají povzbudit duševní energii a zlepšovat náladu. Bílkovina v ústřicích je bohatá na aminokyselinu zvanou tyrosin, která se v mozku přeměňuje na neurotransmiter dopamin, dodávající pocit spokojenosti a energii. 85 g slávek dodá tělu přes 100% DDD manganu, důležitého stopového minerálu, který hraje zásadní roli v růstu, reprodukci, hojení ran, fungování mozku a ve správném metabolismu cukrů, inzulínu a cholesterolu. Hřebenatky z hlediska nutričních hodnot sice nejsou superstar, ale z 80% je tvoří bílkovina - 85 g porce obsahuje 15 g proteinu.
-
Korýši (mořský rak, garnát, kreveta, humr, langusta). Garnáti jsou v podstatě velké krevety. Mezi velmi vyhledávané druhy patří garnát velký, což je obrovský garnát, který dorůstá délky přes 30 cm. Výborně chutná upravený na grilu. Krevety patří mezi nejoblíbenější plody moře vůbec. Mají vysoký obsah bílkovin i nutričních látek a chutnají skvěle. Jedna malá 85 g porce obsahuje 17 g bílkovin a pouze 90 kalorií. Krevety mají všech devět esenciálních aminokyselin a devět důležitých minerálů. Najdeme v nich vyšší obsah protirakovinného minerálu selenu (46% DDD). Obsahují i 30% DDD vitamínu D. Navíc krevety jsou plné astaxanthinu, karotenoidu s výrazně vyššími antioxidačními účinky než beta-karoten a lutein. Langusty a humři jsou velcí korýši. Humři v těle, ocase a nohách ukrývají pevné, lahodné maso. Jedí se i humří játra či jikry. Jedna 85 g porce humřího masa má okolo 95 kalorií, téměř 19 g kvalitního proteinu, 56% DDD protirakovinného selenu, 32% DDD zinku a menší množství dalších sedmi minerálů. Na rozdíl od krevet neobsahuje vitamin D, je však jedním z nejlepších zdrojů vitamínu B12 (50% DDD) s výjimkou masa. Podobně jako krevety, obsahují jen asi 1 g tuku na 85 g porci.
Mořské ryby s bílým masem
Bílé ryby (treska, platýs, halibut, mořský okoun, ...) mají nízký obsah tuku a málo kalorií, jsou však extrémně bohaté na kvalitní bílkoviny. Jedna 85 g porce tresky dodá tělu asi 20 g velmi kvalitních bílkovin a necelých 100 kalorií. Treska je bohatá i na vitaminy skupiny B a na minerály, zejména na protirakovinný selen (50% DDD)
Astaxanthin
Podle vědecké studie by právě astaxanthin mohl být až 100krát účinnější antioxidant než vitamin E. Astaxanthin v tělech vodních živočichů plní řadu základních biologických funkcí, včetně ochrany před oxidací esenciálních polynenasycených mastných kyselin, působením UV záření či pigmentace.
Autor: Lenka Kostková