Pokud se kůrka chleba po stisknutí ihned vrátí do původní polohy, je čerstvý. U baleného chleba čtěte složení na etiketě: Množství barviv, emulgátorů, enzymů a konzervačních látek by vás mělo odradit. Potěžkejte si chléb v ruce (samozřejmě v té, ve které budete držet igelitovu rukavici nebo sáček). Některé vám doslova ulétnou, jak jsou lehoučké. To není poctivě vykynuté těsto, je napumpované enzymy, které urychlují kvašení.
Povrch čerstvého masa nesmí být při koupi oschlý, lepkavý ani pokrytý slizem. U mraženého masa si všímejte země, kde bylo zvíře chované, poražené a porcované, abyste nekoupili cestovatelský kus z opačného konce zeměkoule.
Upřednostněte čerstvou rybu před mraženou. Pozor na slovo "Double frozen" na etiketě kupovaného výrobku. Znamená to, že ryba byla ulovena a zmražená, pak je převezena do výrobny, kde ji rozmrazili, naporcovali a filety opět zmrazili.
Ve většině drůbežích párků není maso, ale separát, tedy kašovitá hmota, která se těží tlakem v separátoru ze zbytků kuřete. Viz etiketa, kde zjistíte obsah skutečného masa. Sledujte pořadí složek na etiketě. Uvádějí se v sestupném pořadí podle podílu ve výrobku. Pokud je na 1. místě voda, má největší podíl ve výrobku.
Neorientujte se jen podle obsahu masa. Na obalu hledejte značku ČSB (obsah čisté svalové bílkoviny), podle kterého patří šunka do jedné ze 3 kvalitativních tříd: šunka vyšší jakosti, výběrová a standard. Pokud na obalu nenajdete hodnotu ČSB a výrobek je podezřele levný, určitě to není šunka.
Vybírat rajčata podle vůně se nemusí vyplatit, většina je skleníkových a jsou navoskované a naparfémované. Rajčata vybírejte se stopkou, okurky a cukety jen s tvrdými konci. Pokud má květák tmavý spodek, nekupujte ho. Zeleninu i ovoce můžete koupit přímo od pěstitelů, kde zaplatíte a jdete si sami nasbírat.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.