Hlíva ústřičná brání stárnutí a vzniku civilizačních chorob
Datum článku: 20. 9. 2017
Češi vždy měli velkou vášeň v houbaření. Relaxují při něm i ti, kterým houby vyloženě nechutnají. Ale pokud nemáte čas a les je od vašho bydliště daleko, stačí si zajít do obchodu koupit hlívu ústřičnou. Použití této huby v kuchyni je všestranné. V kombinaci s jinými druhy jídla můžete připravit opravdu skvělé pokrmy.
Hlíva ústřičná
Hlíva je naprosto nabitá užitečnými látkami, minerály a vitamíny, které organismus potřebuje pro pevné zdraví a silnou imunitu. Především obsahuje důležité beta-glukany, polysacharidy se širokým polem působnosti. Pomáhá proti stárnutí, snižuje hladinu cholesterolu, krevního tkaku, ale i cukru.
Quinoa s hlívou ústřičnou
-
Potřebujeme: 150 g hlívy ústřičné, olivový olej, sůl, pepř, 100 g květáku, 1 mrkev, 100 g brokolice, 90 g půleného zeleného hrachu, 70 g quinoi, zeleninový vývar.
-
Postup: Zelený hrášek opláchněte, vložte do hrnce, zalijte jej vodou a na mírném plameni vařte do měkka. Po vaření sceďte a odložte na teplé místo. Mrkev s brokolicí a květákem uvařte ve vývaru. Hlívu uvařte v páře. Přidejte quinou, smíchanou se zeleninou a vařenými hrášky. Položte jej na talíř společně s napařenou hlívou, posolte, popeřete a pokapejte olivovým olejem.
Zeleninová polévka s hlívou a bulgurem
-
Potřebujeme: 4 ks mrkve, 3 pastiňáky, 1 kedluben, 1 menší celer, 3 brambory, 1 bílou cibuli, bulgur, 100 g hlívy ústřičné, zeleninový vývar, bylinky, sůl, 2 čajové lžičky nastrouhaného čerstvého zázvoru.
-
Postup: Vezměte dvě mrkeve, pastiňák, kedluben, celer, cibuli, brambory a čisté. Vložte do hrnce, přidejte nastrouhaný zázvor a vařte na mírném plameni. Hlívu rozebereme a napaříme. Přidáme k vývaru. Po uvaření masu rozmixujte. Vložte zpět do hrnce, dolijte vývar a promíchejte. Zbytek mrkve nakrájejte na malá kolečka a vložte do hrnce, umyjete bulgur a vše společně vařte. Nakonec posypejte bylinkami a podle chuti dosolte.
Autor: Lenka Kostková