Chřest zpestří jídelníček, posílí kosti a zažene únavu

Datum článku: 10. 6. 2019

Chřest nebo také lidově špargl je zdravá zelenina. Ale není zdraví prospěšná všem. I zde platí některá omezení a není dobré to s jeho konzumací přehánět. Zkrátka, zelenina denní spotřeby to rozhodně není. I když je velmi chutný a jako zpestření jídelníčku rozhodně vhodný!

chřest, vitaminy, minerály, zdraví, krev, dna

Kam se chřest hodí a co obsahuje

Krémová polévka, zapékaný chřest či jen jeho kousky nakrájené v salátu? Využijte chřestovou sezónu naplno! 500 gramová porce obsahuje pouze 440 kJ a 7,5 gramu vlákniny. Pokryje však denní dávku vitamínu C a na 90 procent příjem vitaminu E. Stejně tak pokryje i poloviční denní dávku vitamínů B1 a B2. Chřest se však vyplatí servírovat i kvůli obsahu minerálů. Organismus potěší zejména draslík, vápník a železo.

Zápach moči

Proč vám po konzumaci chřestu lékařského nepříjemně páchne moč? Není to nebezpečný jev, za typický zápach je odpovědný enzym, který štěpí kyselinu asparagovou a při procesu se tvoří sloučeniny obsahující síru. Zápach zaznamená asi 40 procent konzumentů.

Chřest a jeho negativní vlastnosti

Ačkoliv výhody chřestu jsou nesporné, pokud máte omezenou funkci ledvin nebo dlouhodobě zvýšenou hladinu kyseliny močové v krvi, neměli byste to s konzumací chřestu přehánět. Za vším se skrývají puriny, které se v zelenině vyskytují ve větším množství. V těle se rozkládají na kyselinu močovou. Pokud nejsou ledviny ve stoprocentním stavu nebo je hladina kyseliny močové zvýšená, hromadí se v těle a tvoří se malé krystalky. Ty jsou zodpovědné za otok a bolest kloubů, která je charakteristická pro dnu.

Chřest pouze čerstvý!

Při koupi se poohlédněte po regionálních produktech. Čerstvost by u nich měla být zaručená. Kvalitu chřestu odhalí i jednoduché testy. Když chřest jemně potlačíte, měli byste vidět kapky šťávy. Vůně by měla být příjemná a čerstvá a vůbec ne kyselá! Stonky chřestu musí být pevné a hladké, ne svraštělé. Konec, na kterém se nachází jakoby růžice, by měl být pevný, uzavřený, v žádném případě by neměl kvést! V ideálním případě byste měli chřest ihned zkonzumovat. Pokud však nemáte čas na jeho přípravu, zabalte ho do vlhké utěrky a při teplotě od 5 do 10 stupňů Celsia skladujte maximálně 2 až 3 dny.
 

Autor: Martina Dvořáková