Cereální potraviny jsou nezbytnou součástí stravy v celé Evropě. Jsou hlavním zdrojem sacharidů, vlákniny a bílkovin. Většinu evropské konzumace obilovin tvoří pšenice. Na výrobu pekařských produktů jako chléb, koláče, těstoviny, snídaňové cereálie apod se obvykle používá pouze vnitřní část pšeničného zrna ve formě čisté bílé mouky. Tento způsob použití pšeničného zrna je třeba přehodnotit, i díky současným epidemiologickým studiím, které poskytují silný důkaz o ochranné roli celozrnných produktů před mnoha chorobami, včetně onemocnění srdce, některých druhů rakoviny a diabetu druhého typu. U žen ve středním věku se konzumace celozrnných produktů spojuje s nižší tělesnou hmotností ve srovnání s ženami, které konzumovaly více moučných potravin.
Nejdůležitějšími obilovinami v Evropě jsou zrna pšenice, rýže, kukuřice, ovsa, žita a ječmene. Strukturou jsou všechny zrna podobná a jsou tvořena ze tří částí: vnitřní škrobový endosperm, zárodek nebo embryo a vnější otruby, které tvoří ochrannou vrstvu kolem zrna. Vláknina (její nerozpustné i rozpustné typy, v závislosti na zrnu) se dlouho považovala za hlavní zdraví prospěšnou složku celozrnných výrobků. V současnosti stoupá množství důkazů o zdravotním přínosu dalších složek v zrnu, obsahujících vitamin E, vitaminy skupiny B, množství minerálních látek jako železo, hořčík, zinek, selen a některé ochranné fytochemikálie. Bohaté množství nutrientů a zdraví prospěšných látek působí synergicky a má pravděpodobně větší přínos pro zdraví, než by se dalo dosáhnout shrnutím individuálních účinků jednotlivých složek.
Chutnost, přínos pro zdraví, dostupnost a cena jsou typická kritéria, kterými se řídí evropští konzumenti při výběru potravin. Produkty na bázi obilovin hrají i důležitou kulturní úlohu v různých částech Evropy. Ačkoliv chutnost a prospěšnost zdraví se často považovalo za protiklady, dnes si už konzumenti mohou vybrat z velkého množství chutných a zároveň zdravých výrobků.
Celozrnným výrobkům se konečně dostává zaslouženého uznání. Výrobci se snaží zlepšovat a posilovat nutriční hodnotu a zdravotní přínos cereálií a zvýšit použití celých zrn v moderních potravinách. Čím dál tím více se zabývají požadavky konzumentů, senzorickou kvalitou bioaktivních cereálních potravin a vyvíjejí se nové technologie, které umožní produkci potravin s obsahem zdraví podporujících prvků jako je vláknina, oligosacharidy a fytochemikálie - fytoestrogeny (lignany), polyfenoly a antioxidanty.
Důležité je také poukázat na pozitivní vliv těchto složek na zdraví, speciálně na hladinu krevního cukru a inzulínový metabolismus, ale také věnovat pozornost komunikaci o zdravotním přínosu celých zrn mezi evropským potravinářským průmyslem a odborníky ve zdravotnictví. Je mimořádně důležité, aby lidé věděli o významu celozrnných produktů při prevenci srdečních onemocnění a některých druhů rakoviny. Fyziologický efekt celých zrn a jejich role v zlepšování zdraví jsou vysvětleny stále jen částečně. Proto probíhají v Evropě stále nové a nové studie, které dokládají důležitost zařazování celozrnných potravin do jídelníčků obyvatel evropských zemí, tedy i Česka.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.