Bolest kloubů přichází postupně a často i nenápadně. Zatímco riziko problémů s věkem stoupá, stále více přicházejí do specializovaných ambulancí mladí lidé a lidé ve středním věku. Důvodů je několik, od přetížení kloubů způsobeným nárazovým zatížením v případě příležitostných sportovců, kteří se jinak při sedavém zaměstnání během týdne velmi nehýbou, až po ty, kteří dají kloubům zabrat z důvodu své hmotnosti. Kloubová onemocnění patří mezi nejrozšířenější civilizační choroby a jejich vývoj máte často ve vlastních rukou.
Jen málokdo si uvědomuje, že stav kloubů může souviset i se stravou. Osteoporóza, artritida či dna, to vše jsou diagnózy, které se odvíjejí také od toho, co si dopřejete na talíři. Klouby, které spojují kosti, jsou také citlivé na velkou zátěž. Každého půl kila navíc znamená asi 2 kila zátěže pro kolena. Obezita přetěžuje záda, boky a nohy. To způsobuje jejich opotřebení, které může vést k bolestem až poškozením. Kila navíc se mohou projevit zánětem kloubů. Rozhoduje však i to, co si dáte na talíř!
Nadměrná konzumace cukru je pro klouby velkým problémem. Kromě zvyšování hmotnosti je cukr škodlivý i proto, že dokáže zvýšit zánět v těle, a tedy i v kloubech. Zajímavé výsledky přinesla klinická studie, která pozorovala různé skupiny lidí pravidelně pijících buď sycené nápoje, neslazené nápoje, mléko nebo vodu. První skupina se sycenými nápoji měla zvýšené hladiny kyseliny močové, která způsobuje zánět a rezistenci na inzulín.
Zjistilo se také, že existuje souvislost mezi bolestí kloubů a citlivostí na lepek. Lepek, nacházející se v obilovinách jako je pšenice, ječmen nebo žito, může způsobovat problémy i u lidí, kterým zatím nebyla diagnostikována celiakie. Při zvýšené citlivosti na mléčnou stravu může také zatěžovat organismus konzumace kaseinu. Někomu s bolestí kloubů dokáže proto přinést úlevu právě bezlepková dieta nebo strava bez kravské mléčné bílkoviny.
Další typ potravin, které ohrožují stav kloubů, jsou trans-mastné kyseliny. Jde pravděpodobně o nejškodlivější tuky, jaké se však v potravinářském průmyslu běžně využívají. Obsahují je některé margaríny a ztužené tuky. Často se přidávají do zpracovaných potravin, aby se prodloužila jejich trvanlivost, nebo aby nahradily dražší tuky, jako například máslo. Na rozdíl od přirozeně se vyskytujících trans-tuků, nacházejících se v mléčných výrobcích a mase, se prokázalo, že umělé trans-tuky způsobují zánět a zvyšují riziko onemocnění.
Mezi potraviny, kterým je třeba se vyhýbat velkým obloukem, jsou fast foodová jídla. Omega-6 mastné kyseliny jsou esenciální nenasycené kyseliny, které tělu prospívají, dokonce jsou pro organismus důležité - ovšem za předpokladu, že je jejich příjem vyvážený fyzickou aktivitou. Pokud je této látky příliš, organismu škodí, protože omega 6 při nadbytku může vyvolat zánět. Najdete ho ve většině rostlinných olejů, nejvíce ve slunečnicovém, kukuřičném a řepkovém. Obsahují ho například i různé dresinky.
Pozor je třeba dávat i na zpracovávání potravin při velmi vysoké teplotě, například grilováním, smažením a také pečením. Vznikají při nich pokročilejší produkty glykace, které jsou pro tělo ve vysokých množstvích nebezpečné. Nežádoucí jsou také rafinované uhlohydráty a průmyslově zpracované maso. Jejich konzumace může vést nejen k obezitě, ale i chronickým stavům, artritidu nevyjímaje. Konečné produkty glykace, které se vytvářejí vařením a při vyšších tepelných úpravách, totiž podporují vznik zánětu v kloubech.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.