Současný trh nám dává na výběr z několika materiálů, provedení, vzorů a barev. Nejlepší volbou je jednoznačně dřevo. Je to dlouholetý král mezi podlahovými materiály. Tento titul si zasloužilo za své bezkonkurenční vlastnosti - je přístupné, snadno opracovatelné, elegantně působící, příjemné na dotek, všestranně využitelné. Dřevěná podlaha působí esteticky v kterékoli místnosti, přátelí se s každým stylem, díky přirozenosti, teplu, na dotek příjemnému pocitu a nezaměnitelné vůni mu patří přívlastek nadčasové a věčně moderní.
Říká se, že ten kdo se jednou projde po dřevěné podlaze, nebude chtít žádnou jinou. Kromě již zmíněných vlastností je nepřekonatelná i svou elasticitou, díky níž chrání naše končetiny při chůzi a nárazech, zabraňuje únavě svalů i vazů. Špičková tepelná izolace nám ušetří peníze za topení, zajistí příjemné teplo domova a spolehlivá zvuková izolace z něj udělá oázu klidu bez jakýchkoliv ruchů okolí.
Dnes už asi neexistuje domácnost, v níž by nežil alespoň jeden alergik. Pokud by se to dalo, lékaři by nám i kvůli těmto zdravotním problémům předepisovali dřevěnou podlahu na recept. Hlavně do ložnic, dětských a obývacích pokojů je vhodná i ze zdravotního hlediska. Přírodní dřevo má totiž vynikající vlastnosti, které oceníme i po mnoha letech.
Vybrat si můžeme dvouvrstvé, nebo třívrstvé parkety, které jsou méně náchylné jak na změnu klimatu v místnosti, tak i na tvarové změny. Většinou se prodávají již povrchově upravené lakem, případně olejem a po jejich položení se nemusí jinak ošetřovat.
Masivní dřevěné podlahy vyžadují přebroušení a lakování. Brousit je musíme postupně v několika fázích, v opačném případě, při rychlém přechodu od hrubého k jemnému broušení nedosáhneme požadovaný, hladký povrch a navíc, vytvoří se tak drobné rýhy.
I dřevěné parkety udělali velký krok vpřed. Díky pokročilejším technologiím je jejich opracování mnohem přesnější a můžeme se spolehnout, že jsou vysušené v celé hmotě dřeva na správnou vlhkost. Dnes se při jejich uložení nepoužívají hřebíky, jako kdysi, lepí se celoplošně speciálními lepidly na suchý, rovný povrch, díky čemuž podlaha nevrže.
Levnější verzí jsou laminátové podlahy, které se také dokážou tvářit jako dřevo. Nevyznačují se pouze nízkou cenou, oblíbené jsou i díky vysoké odolnosti vůči poškození a jejich údržba je oproti dřevu o něco jednodušší.
Dnešní trh nabízí nejen různé třídy zátěže, designy, vzory a provedení, ale také exkluzivní povrchy a struktury, které jsou skoro k nerozeznání od pravého dřeva. Základem vysoké kvality laminátové podlahy jsou hlavně vlastnosti a síla nosné desky.
Životnost podlahy prodloužíme jedině správným ošetřením. U dřevěné podlahy musíme dbát hlavně na stálou vlhkost především v topném období. Tam kde vlhkost kolísá je dobré použít zvlhčovače vzduchu, jinak se nám podlaha začne vlnit, vydouvat, praskat a mohou se na ní objevit i trhliny.
Pokud jsme podlahu nalakovali, zapomeňme na vosky, olejová mýdla nebo běžné domácí čističe. Takto si ji zbytečně zamastíme a ztížíme budoucí lakování.
Škrábance a rýhy si na dřevěné podlaze způsobíme i sami, například vysokými, tenkými podpatky, ale poškodit nám ji mohou i domácí zvířata. Kočkám bychom drápky měli raději zastřihnout.
Velkým nepřítelem dřevěných i laminátových podlah je mokrý mop. Přílišná vlhkost velmi rychle způsobí její zvlnění.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.