Hit zahrádkářů potatom aneb Brambory a rajčata z jedné rostliny

Datum článku: 3. 4. 2019

Zahrádkářská sezóna už je v plném proudu a vy nevíte, co zajímavého si letos zasadit? A už jste zkusili pěstovat brambororajče (potatom)? Tato 2v1 rostlina byla vyšlechtěna před několika lety ve Velké Británii a i v naší republice se jí poměrně daří. Důvodů, proč ji pěstovat je několik a není to jen z nedostatku místa.

brambory, rajčata, potatom, pěstování zeleniny

TomTato ®

Rostliny označované jako TomTato ® způsobily v našem zahrádkářském světě poměrně velké šílenství už v roce 2016. Okouzlení mnoha zahrádkářů tímto, na první pohled téměř zázrakem však trvá dodnes. Ačkoli by se mohlo zdát, že na fotografiích ve velkém úřadoval Photoshop, není to tak. Rostlina, která může na nadzemních částech nabídnout rajčata a pod kořeny brambory opravdu existuje. A není to dokonce ani příliš velká věda. Jde totiž o křížence získaného roubováním. Ano, jednoduše je na kořenový systém bramboru, naroubována sazenice rajčete. Funguje to stejně jako v případě ovocných stromů, když se na podnož naočkuje konkrétní odrůda. Tajemstvím úspěšného srůstu a růstu těchto dvou plodin je to, že obě pocházejí ze stejné čeledi lilkovité (Solanaceae). Nejde tedy o žádnou genetickou úpravu rostlin, jak se mnozí zahrádkáři mylně domnívají.

Tradice pěstování

Kde vznikla brambororajčata? V Británii, kde mají mezi hoby zahrádkáři již poměrně dlouhou tradici, komerčně se však začala naočkovávat, pěstovat a vyvážet jen před několika lety. Orientační cena rostliny prodávané u nás je kolem 300 Kč.

Jak potatom pěstovat?

Rostliny lze pěstovat ve velkých nádobách či pěstitelských pytlích na balkoně, ale i přímo na záhonech. Jelikož jsou rajčata náročná na živiny a patří k plodinám první tratě, dopřejte jim dostatek organického hnojiva. Důležitá je pravidelná a rovnoměrná zálivka. TomTato® pěstujte na slunném místě, aby se plody pěkně vybarvily. Celé léto budete sklízet chery rajčata, pak na podzim z kořenů rostliny získáte chutné rambory.

Autor: Lenka Kostková