Existuje mnoho možností a kombinací, které nám pomohou udržet své soukromí nenarušené. Výběr je natolik pestrý a technické prostředky zabezpečení tak složité, že se bez rady odborníka neobejdeme. Přinášíme vám několik informací o tom, jak chránit svůj domov. Vždyť počet vloupání do bytů i rodinných domů je ve srovnání s dobou před 30 lety více než dvojnásobný a lupiči jsou stále "odvážnější".
Materiální ztráty nás přitom stresují méně než ztráta pocitu bezpečí, klidu a soukromí.
Bezpečnostní systémy zaměřené na ochranu obydlí spojují několik přístupů, přičemž úroveň ochrany zvyšuje, pokud žádný z nich výrazně nezaostává. Nač by nám byly špičkové bezpečnostní vstupní dveře, pokud by zloděj do domu vnikl přes nezabezpečené francouzské okno? Signalizační systém se stane zbytečným, pokud hlášení o narušení přichází na vypnutý mobil. Zabezpečení rodinného domu by mělo kombinovat vhodně doplňující mechanické i elektronické bezpečnostní prvky. K mechanickému zabezpečení patří bezpečnostní vstupní dveře s vložkou a štítem, bezpečnostní zámky a pojistky na okna, ochranné okenní fólie a bezpečnostní mříže.
Bezpečnostní dveře a bezpečnostní zámkové vložky mají být rovnocenné. Nemá smysl měnit dveře bez výměny původních zámkových vložek za modernější, a naopak. Kvalitní bezpečnostní dveře mají pevnou ocelovou konstrukci a rám, celoplošné pancéřování, odolný povrch (laminát či masivní dřevo), rozvorový uzamykací systém a kvalitní bezpečnostní zámek. Musí mít pevnou konstrukci a uzamykací systém, který odolá záměrnému poškozování i neoprávněnému odemykání. Mají být dokonale chráněny před vyražením, odvrtáním, vypáčením a vysazením z pantů. Stejně odolné mají být i zadní dveře a dveře z garáže.
Pokud nechcete nosit těžký svazek klíčů, můžete použít zámkovou vložku se systémem generálního klíče, který umožňuje otevřít jedním klíčem libovolné množství předem určených zámků, včetně visacích. Jedním klíčem otevřete garážová vrata, vstupní dveře, dveře do zahrady, dokonce i poštovní schránku. Systém generálního klíče je vhodným řešením tam, kde je potřeba řídit přístupová práva osob a zjednodušit manipulaci s klíči. Systém pracuje na elektromechanickém principu a možnost kolapsu přístupového systému při výpadku elektrického proudu je vyloučena.
Vzestupný trend používání elektronických zabezpečovacích systémů přinesl masivní rozvoj informačních a komunikačních technologií. Elektronické formy zabezpečení bydlení spojují magnetické snímače na dveře, drátové a bezdrátové prostorové detektory pohybu, požární detektory úniku plynu a kouře, detektory rozbití skla, nášlapné lišty, vibrační snímače, trezorové senzory a tísňová tlačítka, využívaná v případě propadu. Specifickou skupinu představují sledovací kamery. Ty mohou mít výstup zaveden do televizních rozvodů v domě a lze je zobrazit na kterémkoliv přijímači v domě. Drátové prvky elektronického zabezpečovacího systému jsou propojeny kabely, kterými se přenáší napájecí napětí a veškeré informace. Bezdrátové prvky navzájem komunikují rádiově a jednotlivé detektory se napájejí z baterií. Nevyžadují zásahy do interiéru ani vodicí lišty. Informace, které senzory získají, se předávají centrále na další zpracování. Negativem elektronických zabezpečovacích systémů jsou falešné poplachy, které často odrazují od jejich využití.
Mechanické a elektronické zabezpečovací prvky lze doplnit speciálními zařízeními. Multifunkční bezpečnostní systémy poskytují jistou míru dodatečné ochrany. Mechanicky i elektronicky pracující doorguard připomíná na první pohled moderní bezpečnostní řetízek a nabízí trojí ochranu před nechtěným vniknutím. Masivní bezpečnostní kabel zabraňuje úplnému otevření dveří, silný tón alarmu, který zařízení produkuje, přinutí lupiče k útěku a tichý alarm informuje telefonem či SMS zprávou vlastníka nebo naprogramované ohlašovací místo. Systém, který zabraňuje nežádoucímu vniknutí, se jednoduše instaluje na domovní nebo bytové dveře, okna, terasy a ve sklepech. Obyvatele chrání v době přítomnosti i nepřítomnosti a může být aktivován zevnitř i zvenku.
Nejnovější trend v oblasti bezpečnosti bydlení představuje biometrie. Přestože jde o poměrně novou technologii, biometrické rozpoznávání osob není novinkou. Pohled na člověka, jeho tvář, držení těla, chůze či jiné znaky - to vše jsou biometrické "údaje", podle nichž lze lidi rozpoznat. Biometrie je perspektivní oblast a je jen otázkou času, kdy bude drtivá většina přístupových a identifikačních prvků, jako jsou průkazy, pasy, klíče, hesla a kódy založená na biometrické identifikaci. Klasické platební karty stále častěji nahrazuje biometrická identifikace.
V domácnostech se nejčastěji používají biometrické přístupové systémy na skenování otisků prstu. Tato nenáročná, cenově dostupná zařízení jsou většinou autonomní a slouží pouze k otevírání dveří pomocí elektromagnetického zámku umístěného v zárubni. Když je osoba verifikována, zámek se uvolní a dveře se za několik vteřin otevřou. Další biometrické systémy se instalují nad klasický zámek a slouží jako přídavný bezpečnostní zámek na doplňkové uzavření dveří.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.