v Itálii v 60. letech minulého století. Od té doby se těší stále větší popularitě. Navzdory menší těsnosti mezi křídlem a zárubní či menší akustickou pohodou si oblibu získávají právě pro úsporu prostoru. Otevřené či zavřené - manipulace posunem podél stěny nebo zasunutím do kazety ve stěně v žádném případě neukrojí z půdorysu místnosti.
Dveře posouvané po zdi tak, že se křídlo (v případě dvoukřídlých obě křídla) pohybuje po kolejnici těsně podél stěny se dají bez problémů využít i v rekonstruovaných domech, protože jejich instalace není složitá a nevyžaduje náročné stavební úpravy. Kolejnici lze buď vidět, jak je nyní moderní, nebo překrýt garnýží. U dveří vysokých až po strop může být kolejnice upevněna i na stropní konstrukci.
Elegantnějším řešením je zásuvný systém, na který se však musí myslet už během stavby z důvodu umístění stavebního pouzdra. Pouzdro se vyrábí buď opláštěné pozinkovanou sítí s rabicovým pletivem určeným na omítku, k zabudování do zděné příčky nebo jako vyztužená plechová krabice určená do sádrokartonové příčky. Na rozdíl od otočných dveří se však v každém případě ušetří dobrých pár čtverečních metrů prostoru. Při použití zasouvacích dveří se nemusíte omezovat jen na nejpoužívanější jednoduché jednokřídlé dveře, které se často využívají v malometrážních bytech a při menších rekonstrukcích. Možností je více. Například sestavou dvou jednoduchých stavebních pouzder navzájem spojených vodicí lištou, z nichž každé pouzdro je určeno pro jedny jednokřídlé dveře, se vytvoří dvoukřídlé posuvné dveře. Vysouvají se proti sobě a pohyb dveřních křídel může být synchronizován. Další možností jsou dvoukřídlé posuvné dveře, jejichž pouzdro umožňuje zasouvání obou křídel dveří jedním směrem paralelně za sebou. Jejich pohyb může být také synchronizován. Existuje i varianta dvojitého stavebního pouzdra, která umožňuje uzavírat dvě vedle sebe sousedící pokoje jednokřídlými dveřmi, které se zasouvají do jednoho pouzdra vedle sebe. Pouzdro se může zabudovat do různých stavebních systémů - ať už jsou to klasické zděné příčky, sádrokartonové či štěpkocementové příčky, nebo betonové konstrukce. Jeho uplatnění je tedy opravdu široké. Posuvné dveře umožňují vytvořit různé elegantní architektonické řešení, například při skleněných se v maximální možné míře zprostředkuje prostup světla do interiéru. Je však i bezproblémové?
Všechny tyto skutečnosti vzpomínáme proto, že právě podle typu dveří či zasouvacích pouzder mohou vznikat jejich případné poruchy, i když se výrobci dušují, že k žádným nedochází. Občas se přece jen vyskytnou drobnosti, jako je porouchaný zámek, pojezdy či rozbitá skleněná výplň. V úvahu přicházejí i závažnější poruchy, například vytržení či zdeformování kolejnice, případně zkroucení pouzdra. Tomu je však třeba předejít, protože prevence je obvykle jednodušší než následné opravování.
Vložené a podložené stavební pouzdro se musí horizontálně i vertikálně vyvážit. Zároveň se musí osadit do jedné roviny se stěnou. V případě špatného vyvážení by se pouzdro mohlo později deformovat a dveře by se mohly samovolně otevírat a zavírat. Pevně uchycené pouzdro se kotví do zděné stěny nízkoexpanzní pěnou. Pozor, ne standardní pěnou! Základní vlastnost nízkoexpanzní pěny je její nerozpínavost. Pouzdro je díky ní stabilně zafixováno ve stavebním otvoru. Nízkoexpanzní pěna nevyvíjí při tvrdnutí žádný tlak, takže se nedeformují bočnice stavebního pouzdra, což je velmi důležité pro bezproblémovou funkci pouzdra. Při použití standardní pěny by mohla deformace pouzdra vzniknout.
Pojezdy vyrobené z ušlechtilých slitin hliníku, které jsou ukotveny v horní liště stavebního pouzdra, jsou odpovědné za to, že se dveřní křídlo bude do svého pouzdra zasouvat velmi hladce a hlavně tiše. Pokud tomu tak není, pojezdy se zadřely nebo jinak poškodily a je třeba je vyměnit. V tomto případě je nutná jejich poměrně složitá demontáž. Ve spodní části dveřního křídla je vyfrézovaná drážka. Do podlahy je přišroubován vodící trn, který zajišťuje přímočarý pohyb křídla. Pokud se dveře nepohybují hladce nebo se vychylují ze svislé polohy, mohl by se trn ohnout nebo zlomit.
Do stavebního pouzdra lze použít všechny typy dveří - plné (od dýhovaných přes foliované), zasklené i celoskleněné. Pokud se vám podaří poškodit je mechanickým nárazem, menší opravu zvládnete i sami, záleží však na druhu povrchu. Lakované se dají vytmelit a přetřít, dřevěné opravit tmelem na dřevo, vybrousit a natónovat, rozbité sklo při zasklených lze vyměnit, ale například poškozené celoskleněné dveře třeba určitě vyměnit.
Stavební pouzdro není bytový doplněk, kterým lze v závěru stavby nebo rekonstrukce doladit téměř hotové prostory. Je to samostatný a důležitý stavební dílec, s jeho instalací je třeba počítat již v prvních fázích hrubé stavby či přestavby. Od jeho přesného osazení závisí pozdější bezporuchová funkce. Před zabudováním stavebního pouzdra do příčky třeba počítat s výškou hotové podlahy. Zasouvací dveře jsou výbornou volbou například pro seniory, kteří mají omezenou schopnost pohybu. Rozhodně je lze uplatnit v prostorách využívaných osobami se zdravotním postižením, ale vhodné jsou i pro rodiny s dětmi - právě díky snadné manipulaci a nízké bezporuchovosti.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.