Nabídka prodejců sahá od dřevěných a dřevotřískových parapetů přes komorové nebo pěnové parapety z polyvinylchloridu (PVC), umělý kámen až po exkluzivní přírodní kámen (mramor). Bestsellerem jsou jednoznačně komorové PVC parapety, které nabízejí uživatelům hned několik výhod. PVC je spolehlivý materiál s vysokou mechanickou odolností, která pozitivně ovlivňuje dlouhou životnost a stálost tvaru plastových parapetů. Mezi výhody plastových parapetů patří i jejich další vlastnosti: nízká hmotnost, odolnost proti vlhkosti, cenová dostupnost, snadná instalace, široká barevná škála, recyklovatelnost.
od nejrůznějších dodavatelů prakticky z celého světa je často nelehký úkol. Na první pohled by se sice mohlo zdát, že parapety jsou identické. Není to však pravda. Kvalita na pohled podobných parapetů může být propastně odlišná.Parapet není sezónní dekorace. Proto odborníci doporučují sáhnout po výrobcích nejvyšších kvalit. Po zabudování se stane součástí okna. Demontáž s úmyslem dodatečné výměny je výrazným zásahem do interiéru, který vyžaduje nemalé dodatečné, ale zejména zbytečné finanční výdaje. Předejít těmto nepříjemnostem třeba hned na začátku důkladnou diagnostikou kvality parapetu. Pokud chcete, aby vám parapet spolehlivě a dlouhodobě sloužil, neorientujte se při jeho výběru nízkou cenou. Nízká cena bývá vykoupena nižší kvalitou. Na českém trhu se objevují parapety z Číny, Moldavska nebo Rumunska, jejichž kvalita často neodpovídá naším běžným standardům. Podezřele nízká cena výrobku naznačuje, že výrobek nesplňuje některý nebo hned několik z požadovaných základních technických vlastností, mezi které patří například hygienická nezávadnost, hořlavost, odolnost, mechanické vlastnosti apod..
Estetické hledisko zahrává významnou roli při výběru parapetů. Výsledkem barevné a materiálové návaznosti parapetu na okno je harmonický vzhled celé konstrukce. Zakomponování okna včetně parapetní desky do interiéru by mělo působit přirozeně a nerušivě. K výběru vhodného výrobku musíme přistupovat s představou o jeho rozměrech a budoucím začlenění do okenní konstrukce. Šířka parapetů by měla být zvolena proporčně s ohledem na šířku špalety. Doporučuje se, aby špaletu nepřesahoval o více než 5 cm. Parapety by neměly příliš přesahovat ani přes topná tělesa, jinak by mohly bránit proudění teplého vzduchu do místnosti. Spolu s rozměry parapetu je třeba si ujasnit i představu o jeho barevném provedení. Většina bez váhání sáhne po bílé klasice. Nenápadné čistě bílé parapety bez povrchové úpravy jsou evergreenem našich domácností. Skvěle ladí s okolím, a proto jsou vhodné do většiny interiérů. Z okna a parapetní desky se může stát i stylotvorný prvek, pokud se pro jejich povrchovou úpravu zvolí výrazný barevný odstín. Jednou z možností povrchové úpravy plastových parapetů je laminování. Na parapet se přitom nanáší 0,5 až 0,8 mm silná dekorativní vrstva melaminové pryskyřičné fólie.Povrchová úprava laminováním přináší parapetům vysokou mechanickou odolnost proti poškrábání i nárazům. Laminované parapety imitují zejména vzhled dřeva, kamene či hliníku. Mramorová povrchová úprava parapetu je skutečným hitem. Kvalitní výrobce dokáže věrně imitovat přírodní mramor tak, že na okenním parapetu po zabudování působí vkusně a přirozeně.
Technologie povrchové úpravy pomocí nanesení fólie umožňuje dokonalé sladění oken a parapetů. Kvalitní výrobci okenních profilů nezapomínají ani na doplňkové prvky oken. Barevné provedení fólií, které slouží pro povrchovou úpravu okenních rámů, se mohou použít i na parapetech. Renolitové fólie také pomáhají zvyšovat mechanickou odolnost parapetů proti poškrábání či proražení. Jejich hlavní výhodou je, že umožňují barevně sladit okno s parapetem. Oblíbené jsou zejména fóliované povrchy oken i parapetů s dekorem dřeva. Renolitové fólie jsou dostupné i v RAL barvách.
Pokud máte jasnou představu o barevnosti a rozměrech parapetu, přichází na řadu výběr správného výrobku. Při porovnávání si dávejte pozor zejména na kroucení materiálu.Vezměte okenním parapetu do ruky a zkuste její odolnost při kroucení. Kvalitní parapet by měl klást odpor a neměl by se kroutit. Po zamontování pod okenní rám se parapet, který je příliš náchylný na kroucení, může zkroutit a "vyskočit". Velmi důležitá je i pevnost. Zkontrolujte sílu stěn uvnitř parapetu.Stěny mezi vnitřními komorami by měly být rovné a co nejsilnější. Pokud jsou stěny komor tenké a pokroucené, parapet se může zdeformovat. Stát se však může, že stěny komor jsou takto tvarované úmyslně. V tom případě je na nich ostrá hrana, která je samozřejmě v pořádku. Dobře si prohlédněte horní desku parapetu. Zvlnění a prohlubně jsou příznakem slabších vnitřních komor, kvůli kterým se parapet deformuje. Pečlivě zkontrolujte, zda se na povrchové úpravě parapetu nenacházejí žádné bubliny či vyduté místa. Vrstva povrchové úpravy by měla dokonale přiléhat, nesmí odstávat a podobně. Při koupi si od prodejce vyžádejte informace o atestech a certifikacích. Parapety by měly splňovat alespoň standardní požadavky na jednotlivé technické parametry - proti průrazu padajícím závažím, rozměrovou stálost, tepelné namáhání, ohnivzdornost, hygienické atesty apod.
V případě, že jste si dobře vybrali, stačí parapet už jen úspěšně instalovat. Ideální je vyměnit parapetní desky spolu s výměnou oken. Pokud montujete nová okna a parapety, učiňte tak až po ukončení všech vlhkých procesů na stavbě. I když je montáž kvalitní parapetní desky velmi jednoduchá, obraťte se raději na odbornou realizační společnost. Odborná montáž dokáže lépe zajistit tepelnou izolaci spárů kolem parapetu. Základem je dobře připravený podklad, který musí být vyzrálý, suchý a očištěný od mastnot a nečistot. Na připravený podklad naneseme vrstvu polyuretanové montážní pěny. Okenní parapet zasuneme pod okenní rám do lože z vrstvy montážní pěny. Hned po uložení parapetu jej pomocí vodováhy vyrovnáme do spádu cca. 2 º. Na čtvrthodinu parapet zatížíme a necháme pěnu vytvrdnout. Mezi boční hranou parapetu a pravoúhlým ostěním okna se doporučuje dodržet mezeru 2 mm. Po vytvrzení vyplníme spáry mezi okenním rámem a parapetem, mezi zdivem a parapetem silikonovým tmelem v požadované barevnosti. Nasadíme krytky na boční strany parapetu. Během realizace pracujeme s běžnými nástroji, doporučujeme nechat si naměřit přesné rozměry u prodejce. Je to nejen komfortní, ale i bezpečné. Předejdete takto poškození ochranné vrstvy, která parapet chrání před vlhkostí.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.