Není pochyb, že denní světlo je nenahraditelné. V moderní architektuře, která si oblíbila velké zasklené plochy a otevřené prostory, to platí dvojnásob. Časy, kdy projektanti do fasády sekali okna jako mlékaři díry do švýcarského sýra, jsou již minulostí.Výrobci na trend zareagovali a nabízejí velkoformátové výplně otvorů, díky kterým nebudete muset běhat od jednoho okna k druhému jako myš k sýrovým dírám ...
který podporuje iluzi propojení stavby s exteriérem. Toho lze dosáhnout zejména hliníkovými profily. První hliníkové okna se na trhu objevily v padesátých letech minulého století a staly se výrazným konkurentem oknům ze dřeva, které tehdy hrály prim. Okna z hliníku nabídli nižší cenu, vyšší pevnost a odolnost. V osmdesátých letech, kdy až 60 procent oken se zdvojeným zasklením bylo z hliníku, jim začali konkurovat okna plastová, které zákazníky přesvědčili nižší cenou a zlepšenými tepelně izolačními vlastnostmi. Dnešní hlinková okna se jim však už vyrovnají.
Jejich popularita vyplývá z množství předností - jsou trvanlivé, odolné proti proměnlivým povětrnostním podmínkám a snadno se ošetřují. Jejich design můžete přizpůsobit interiéru - od klasických bílých až po imitaci dřevěných povrchů.
Zapomeňte však na masiv, dnešní eurookna se skládají z hranolů slepovaných obvykle ze tří nebo čtyř vrstev dřeva. Tato metoda vylučuje kroucení dřevěných profilů a zaručuje tvarovou stálost. Výhodou dřeva oproti jiným materiálům je vysoká životnost a nižší hmotnost, než mají například hliníkové rámy. Životnost dřevěného okenního rámu závisí na použitém druhu dřeva. Nejtrvanlivější rámy jsou vyrobeny z dubového dřeva, které může vydržet až tři sta let. Oproti tomu rám okna vyroben ze smrkového dřeva může vydržet zhruba sto let. Musíte počítat s jejich náročnější údržbou. Výrobci se však snaží, aby vám práci co nejvíce ulehčili, proto dřevo speciální ošetřují. Hloubkově ho impregnují (až do středové vrstvy) a díky tomu ho chrání před pronikáním vlhkosti. Ošetřují se tak všechny povrchy, a zejména čelní dřevo. Výjimkou není ani nástřik elastické lazury s UV ochranou pod vysokým tlakem.
Výsledkem jsou dřevohliníkové okenní profily. Dřevohliníková okna v sobě spojují výhody obou materiálů - přírodní vzhled dřeva v interiéru, moderní design a vysokou životnost z exteriéru. Krytým hliníkovým opláštěním z vnější strany je zajištěna odolnost proti působení vnějších vlivů.
Zeptali jsme se odborníků na jaké hlavní kritéria bychom se měli zaměřit při výběru oken, a vyrazili jsme spolu na nákup. Dozvěděli jsme se, že se vyplatí pamatovat na kvalitu a okenní třídu, druh zasklení a izolační vlastnosti. Důležitý je i výrobce, zejména délka jeho působení v oboru, renomé, certifikáty a atesty. Často záleží na konkrétních potřebách. Pokud bydlíte například na pátém patře, je pro vás okno se zvýšeným zabezpečením proti vloupání zcela zbytečné. Zjednodušeně řečeno: neplaťte za doplňky, které nepotřebujete, a raději si dopřejte ty, o kterých víte, že jejich opravdu oceníte. Berte v úvahu to, že nákup oken není malá položka, proto z rodinného rozpočtu ukrajujte rozumně. A co by vás mělo zajímat? V první řadě okenní profil, sklo, součinitel prostupu tepla a případné doplňky a jejich variabilita.
Okno může zajistit účinnou ochranu proti vnějšímu hluku a doma tak nastolit oázu klidu, do které se budete rádi vracet po únavném pracovním dni. Nejdůležitější je akustický útlum okna R w, z něhož vyplývá informace o tom, jak okno izoluje místnost proti zvukům zvenčí. Protihluková ochrana oken je do velké míry závislá na druhu skel, kombinace tloušťky skel, použité fólie, vzdálenosti mezi skly, přítomnosti plynu v dvojskle, jakož i od precizního namontování. Normy připouštějí úroveň hluku v obytných místnostech v rozsahu od 25 do 35 dB v noci a od 30 do 40 dB během dne. Pro lepší orientaci v uvedených údajích se můžete seznámit s přibližnými hodnotami úrovně hluku, které člověk citlivě vnímá:
• šum listů: 20 dB
• tikot hodin: 30 dB
• hlasitý rozhovor: 70 dB
• sekačka na trávu: 80 dB
• ulice s rušnou dopravou: 90 dB
• sbíječka: 100 dB
• proudové letadlo: 140 dB
Co byste měli vědět o okenních třídách? V první řadě to, že plastová okna vznikají z profilů, které mohou být vyrobeny v různých třídách (A, B, C a tak dále). Nejvyšší možná třída profilů je třída A. Toto označení znamená, že vnější stěna okenních profilů má tloušťku 3 mm. Tím je zaručena stabilita a pevnost oken i větší ochrana proti hluku a teplotním změnám. Profily s tenčími stěnami, které se zařazují do nižších tříd B a C, nejsou až tak odolné proti poškození a mohou být mnohem náchylnější k praskání rohů nebo případné deformaci.
tedy oddělené vzduchové bubliny v rámci profilu, které se spolupodílejí na vytváření tepelně izolačních vlastností okna. Počet komor v profilu se počítá ve směru převažujícího proudění tepla, to znamená z interiéru do exteriéru. Ještě v nedávné minulosti byly v nabídce okna troj nebo maximálně čtyřkomorová, které většina výrobců dnes už ani nenabízí. Nejčastěji se můžete setkat s okny pěti nebo šestikomorovými. Někteří výrobci se pyšní dokonce osmi komorami. Pamatujte však na to, že kvalita tepelné izolace okenních rámů není vždy dána přímou úměrou k počtu komor. Některé z nich jsou totiž tak úzké, že na zlepšení tepelné izolace nemají ani při zvýšeném počtu žádný vliv.
Dalším důležitým prvkem jsou skla. Dnes se obecně používají dvojskla, případně trojskla. Jsou složeny ze dvou (v případě trojskel ze tří) skleněných tabulí, které jsou odděleny distančním rámečkem vyrobeným například z hliníku. Mezi skleněné tabule může být navíc umístěn takzvaný termorámeček, který snižuje tepelné ztráty až o 10 procent a zároveň omezuje rosení skel.
Zásadní vliv na pohodlí při používání oken má součinitel prostupu tepla U, který je však třeba vypočítávat pro celé okno, a ne jen pro zasklení. Součinitel U nám udává, kolik tepla "utíká" jedním čtverečním metrem plochy okna. Čím je nižší, tím je to pro vás lepší - tím menší je tepelná ztráta. Součinitel U by se měl provádět individuálně pro každé okno. Třeba pamatovat i na to, že promyšlené propouštění denního světla a slunečního svitu do domu může kromě estetických a zdravotních hledisek efektivně podporovat vytápění budovy. V perspektivě delšího časového období tak můžete přispět ke snížení plateb za vytápění. Pokud použijete v domě velké zasklené plochy na jižní straně, na kterou dopadá nejvíce slunečního záření, pomůžete tak při vytápění domu v zimě. Toto řešení vám přinese ještě větší výhody ve spojení s roletami, které vás budou v létě chránit před horkem, a během zimních nocí vytvoří další překážku proti úniku tepla z místnosti.
Pohodlí při používání okna lze zvýšit, pokud si zvolíte další příslušenství, například zablokování chybné polohy kliky, které při jejím nepřesné poloze zabrání vypadnutí křídla z rámu, dále síťky proti hmyzu nebo větráky, které automaticky vyrovnávají zvýšenou vlhkost vzduchu v místnosti.Dalším zajímavým řešením je například nízký balkónový práh, který umožní vyjít na balkon bez klopýtnutí, a také západka umožňující zavřít dveře na balkon nebo terasu z vnější strany bez použití kliky. Při ochraně domu proti vloupání se vyplatí použít na oknech další bezpečnostní opatření, jako jsou bezpečnostní čepy nebo kliky s klíčem. Nejlepším řešením však bude namontování certifikovaných bezpečnostních oken, které mají kromě uvedených prvků i sklo se zvýšenou odolností, které se skládá ze dvou trvale spojených skleněných tabulí a čtyř bezpečnostních fólií s vysokou odolností proti roztržení.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.