Jak se to vezme. Někdo si řekne, že co by mu tak asi ukradli, případně, vždyť soused má více - jistě se nejspíše zastaví u něj. Pokud váš anděl strážný vypoví službu, zůstanou jen oči pro pláč. Nevěřte tomu, že sousedé pohlídají a dohlédnou na váš majeteček. Rostoucí anonymita, která je z jedné strany příjemná, když se nám zachce stáhnout se do soukromí, zatlačila do pozadí sounáležitost. Jednodušším vysvětlením je i fakt, že spěcháme a nevšimneme si dobráka, který se snaží otevřít sousední byt. Možná je to synovec, možná nový podnájemník. Celkem neobstojí ani argument - pokud se zloděj rozhodne, tak i tak vykrade, na co sáhne. Ano, ale proč mu to ulehčit? Je v tom i trochu psychologie; nečekané překážky zpomalí a znervózní - to je šance, že zloděje v nejlepším případě zastaví nebo odradí.
Kromě věcí přijdeme i o pocit bezpečí vlastního domova. Jak na to? V zásadě jsou dvě možnosti: mechanické zábranné a elektronické zabezpečovací systémy. Ideální je kombinace obou systémů. Proč? Mechanické zabezpečení by mělo pachatele zastavit, zabrzdit ještě před vstupem do našeho příbytku, elektronické zabezpečení hlásí narušení objektu až v době, kdy je pachatel uvnitř. O něco lépe jsou na tom byty na patrech, které mají méně slabých míst než rodinné domy a byty v přízemí. Pro všechny situace platí statistický průměr: i zloději chodí nejraději dveřmi. Je to nejelegantnější a nejméně nápadný způsob. Z toho plyne ponaučení:je potřeba začít od dveří.
Nejlepší uvítací program i pro malého zlodějíčka připravíme, pokud si ponecháme staré voštinové dveře s obyčejnou stavební vložkou, které nemá překrytí bezpečnostním kováním, případně mu můžeme k tomu přibalit ještě klíč pod rohožku nebo do květináče. Takový folklór nepěstujete? Pak je dobře vědět, že bezpečnostní dveře musí mít certifikát prokázání shody dle evropské normy, který uděluje autorizovaná osoba.
1 - jednoduchá ochrana,
2 - základní ochrana,
3 - vysoký stupeň ochrany,
4 - velmi vysoký stupeň ochrany.
Měřítkem při rozdělování do kategorií je čas a nářadí, které dobyvatel našeho území musí mít na zneškodnění dveří. Které jsou nejlepší? Nové a v současnosti již standardně i protipožární ve třídě 3 až 4. Vyšší číslo znamená i vyšší stupeň ochrany. Pokud zajišťujete vstup do běžného bytu ve vícepodlažním domě a chcete i ušetřit, postačí bezpečnostní třída dveří 2. Na škodu vašich věcí nebude, pokud se poradíte s odborníkem a spolu vyberete potřebnou třídu.
Dveřnímu křídlu pomůže celokovová dvouplášťová konstrukce s podélnými a příčnými ocelovými výztuhami, která je součástí i základních typů bezpečnostních dveří. Prohnout, rozlomit a řezat už nebude tak jednoduché. Proč celokovové? Spíše proti komu? Pokud by se někomu zachtělo vypáčit nebo stisknout křídlo dveří, jistící body zapadlé v bezpečnostní ocelové zárubni se zdeformují a ještě více zaklíní do zárubně a těžko se budou vylamovat. Skrytý dřevěný vlys na spodní hraně dveří usnadní jejich osazení i tam, kde je nerovná podlaha. Bezpečnost zvyšuje nejen počet aktivních a pasivních jistících bodů, ale důležitý je i počet a konstrukce vnitřních ochranných prvků, které ovládají a chrání rozvorový systém. Pro důsledné a solventní jsou k dispozici i dveře s neprůstřelnou vložkou. Kritickou oblast kolem zámků překrývá zpevněná ocel. Zabezpečení je ještě zdvojené bezpečnostním kováním a vložkou, minimálně ve stejné bezpečnostní třídě jako dveře. Ty jistí tuhý rám z ocelových profilů a pět až dvacet uzamykatelných pravidelně rozmístěných jistících bodů, které při zamykání dveří zajíždějí přes ocelovou zárubeň do stěn. Dveře mají velmi dobrou tepelnou a zvukovou izolaci (39 dB).
To je ta část, do které se vkládá klíč a musí odolávat pokusům proti otevření planžetou, odvrtání nebo nárazem. Tvrdé ocelové kuličky uložené v jejím těle mohou zabránit odvrtání. V současnosti se nejčastěji používají cylindrické vložky s omezením kopírování klíčů pro nepovolanou osobu. Bez bezpečnostní karty klíčová služba nezhotoví další kopii klíče. Pokud je vaším hobby ztrácení klíčů, vyřeší to systém vložek. K vložce vám přibalí tři druhy klíčů s jiným kódováním a s jinou barvou. Po každé ztrátě použijete nový klíč jiné barvy, který vám automaticky překóduje zámek. Stále je třeba mít na paměti: pokud kupujete bezpečnost, tak jen s certifikátem akreditované zkušebny, proto si důkladně vyberte osvědčeného výrobce bezpečnostních dveří
To ano, ale životnost se snižuje. Pokud vám tedy na starých dveřích záleží, a přece jste se rozhodli zvýšit svou bezpečnost, pak je zde několik náhradních řešení:
Za pocit většího bezpečí stojí i instalace průzoru. Panoramatický, s úhlem pohledu 180 ° až 200 ° a osazen do výše očí nejmenšího spolubydlícího splní svůj účel. Pokud si chcete posvítit na cestu ke dveřím, v nabídce jsou i bezpečnostní nadsvětlíky na míru. Na výrobu světlíků se používá bezpečnostní sklo různých barev a povrchů, které se do rámu kotví speciálním způsobem. Rám nadsvětlíku je většinou vyroben ze stejného profilu, jaký má bezpečnostní zárubeň. V novostavbách jsou samozřejmostí nejen bezpečnostní, ale i protipožární dveře. Stavební otvor se upraví podle typu bezpečnostních dveří.
Majitelům rodinných domů, přízemních a podstřešních bytů přibyla další slabá místa. Kromě vchodových, garážových a sklepních dveří jsou zlodějům snadněji dostupná okna, terasové dveře, balkony a dokonce i střešní okna. Ne každý chce sedět za pevnými nebo výsuvnými mřížemi - tentokrát bezpečnostními. Problém částečně řeší nerozbitná (tvrzená a vrstvená) skla a bezpečnostní fólie, které podle nabídky kombinují několik vlastností současně: bezpečnost, ochranu proti slunečnímu záření a zamezení unikání tepla přes okenní výplně. Bezpečnost zvyšuje kvalitní kování, uzamykatelné kliky otevíraných a výklopných oken. Nainstalované záchytné ramínko jistí okno při vyklopení, větrání a zároveň slouží jako dětská pojistka. Dá se namontovat i na střešní okna.
Zabezpečovací signalizace nebo odborněji: poplašný systém na hlášení narušení se pomalu, ale jistě stává součástí dokončovacích prací na nových objektech. Dodavatelé takových umělých strážníků mají také způsob zajištění nemovitostí i pro vlastníky již zabydlených objektů. Na rozdíl od jiných metod se elektronický systém nesnaží zabránit pachateli, aby vnikl do chráněného prostoru. Jde o to, aby ho přitom co nejdříve a spolehlivě nachytal pomocí detektorů a signalizace. Názor, že signalizace má smysl jako doplněk mechanické ochrany domu (bezpečnostní dveře, mříže, fólie apod.), Platí pouze do té doby, dokud se nerozhodneme pro kvalitní zabezpečovací systém vyšší úrovně, připojený na některý ze zásahových monitorovacích systémů. Pak lze mechanickou část ochrany zjednodušit. Výběr vstupních dveří bude jednodušší.
Pokud mechanické zabezpečení nebo monitorování audiovideokomunikačním zařízením (halogenová lampa se senzorem, elektronický vrátný a kamera, venkovní zabezpečení, přítulná doga, nechápavý soused) nestačilo a lupič je tak nejapný, že se vám prochází po našem krásném koberci nebo vyleštěné podlaze, přijde na řadu moderní elektronika uvnitř nemovitosti. Monitoruje, pošle zprávu okolí, vlastníkům nebo strážcům zákona. Je zajímavé, že většina majitelů aut se již spřátelila s alarmy namontovanými do jejich miláčků, ale jen 12 procent vlastníků obytných nemovitostí si vybralo tuto možnost ochrany pro svůj domov. Jak se spustí alarm? Pohyb, hluk, náhlá změna teploty, příliš mnoho kouře, plynu - tak na to jsou citlivé různé druhy detektorů bezpečnostního systému umístěné v okolí oken, dveří, prosklených ploch ...Velkoryse zasklené plochy, balkóny či terasy jsou z bezpečnostního hlediska zlatou příležitostí pro výrobce bezpečnostních fólií nebo mříží. Ne každému se chce sedět za mřížemi nebo investovat do několika úrovní bezpečnosti. Řešení? Kvalitní elektronické zabezpečení (EZS) s připojením na některý ze zásahových monitorovacích systémů. Mozkem celého systému je ústředna. Analyzuje signály z detektorů a ovládacích zařízení. Ve shodě s nainstalovaným programem a bez zaváhání rozhoduje o spuštění poplachu. Elektronický systém je propojen díky mikročipu s uzamykacími obvody. Chcete otevřít? Dobře, ale jen s vaší čipovou kartou, kódem na klávesnici nebo speciálním klíčem. Vymožeností moderních systémů elektronické ochrany je vlastní vnitřní akumulátor, který dokáže napájet alarm, i když se zloděj pokouší o vypojení nebo utržení připojení k ústředně. Přenos zprávy o neoprávněném vstupu se dostane k majiteli pevnou linkou nebo využitím GSM brány. Nejjistější je připojení na pult centralizované ochrany s nepřetržitým dohledem.
K ovládání elektronického systému nepotřebujete božskou sílu. Kód je nejčastějším způsobem, jak se stát pánem situace. Znáte to z pracoviště: "naťukat" kód přes klávesnici umístěnou u vstupních dveří a ztratit se, dokud si sami zbytečně nespustíte poplašné zařízení. Pro ty, kteří mají problém se zapamatováním čísel a jejich pořadí, naše malá pomůcka: představte si a pamatujte, jaký útvar při kódování vytvoříte - do čtverce? nebo úhlopříčku na klávesnici? nebo znázorníte velkou jednotku? ... Výhody kódu, pokud ho nenapíšete hned vedle klávesnice, jsou zřejmé: kód vám nikdo neukradne ani jej neztratíte a kdybyste ho náhodou zapomněli, technik montážní společnosti vám naprogramuje jiný. Zejména v rodinných domech se často instaluje více klávesnic - do garáže (systém vypneme, jakmile vystoupíte z auta) a na patro, kde lze zapínat systém do tzv.. nočního režimu, ve kterém jsou chráněny pouze prostory přízemí, garáže, suterénu, ale na patře máte volný pohyb. Další možnosti propojení systému závisí na dispozici domu a účelu jednotlivých místností. Takové zajištění oceníte, pokud se ráno chcete vzbudit na jistotu: auta v garáži nebo nový televizor dole v obýváku, jak jste ho večer nechali. Další způsob, který mohou využívat zejména menší děti nebo starší lidé, je odjištění a zajištění systému tlačítkem bezdrátového dálkového ovladače.
Zalíbilo se vám mechanické zabezpeční nebo si dopřejete systém EZS? Pak v prvním případě počítejte s cenou od 15 000 Kč a přibližně 6 hodinami montáže ve standardním bytě. V druhém případě, v závislosti na stupni ochrany a složitosti objektu, třeba na instalaci kompletního zabezpečení vašeho domova více než jednou pracovní směnu. Elektronické zabezpečovací systémy jsou cenově srovnatelné s běžnými spotřebiči v domácnosti (samozřejmě, i ty jsou v různých cenových relacích - zejména pokud jde o funkce a rozsah použití). Pojišťovny mají rády klienty, kteří vynaloží námahu a finance na zajištění své nemovitosti u specializované firmy a podle toho se také chovají při uzavírání pojišťovacích smluv. Vaše platby mohou být sníženy až o 30 procent. Stále spoléháte na otravnou a všudypřítomnou sousedku nebo pobitou fasádu vašeho domu? Nespoléhejte! Domov je místo, kde vyhledáváte bezpečí, tak ať to tak i zůstane a nestane se z něj objekt zrealizované noční můry!
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.