Mikroventilace zajistí čerstvý vzduch a zdravé bydlení s minimálními ztrátami tepla

Datum článku: 22. 2. 2019

Bydlet zdravě, to znamená, pravidelně doma větrat. Čerstvý vzduch potřebujeme nejen proto, aby se nám lépe dýchalo, ale i proto, aby se vyvětraly škodliviny, které se neustále "vypařují" z věcí, které nás v bytě obklopují.

okna, mikroventilace, zdraví, větrání

Zdravotní rizika z nedostatečného větrání

Bez větrání nás časem začne bolet hlava, cítíme se bez energie a výsledkem je, že se cítíme nemocní. V minulosti se o větrání, chtě nechtě, staraly netěsnosti spár mezi ostěním a oknem. Díky přirozené infiltraci se vzduch dostával do místností, a i když jsme pravidelně nevětrali. Přísun vzduchu byl zajištěn. Nové stavební postupy a materiály používané na montáž otvorových výplní umožnily sice odstranit nežádoucí průvan, avšak zároveň jsme se nechtěně zbavili i přirozené infiltrace. A přitom bychom alespoň jednou za hodinu měli místnost vyvětrat tak, aby se vyměnila alespoň polovina vzduchu. Při nedostatečném větrání začíná v místnosti stoupat podíl CO2, obtěžujících zápachů z vaření, kouření či různých biologicky nutných lidských činností, může se hromadit radon a formaldehydy. Kromě toho se zvyšuje i vlhkost. Aby nám nevysychaly sliznice, hygienici sice doporučují vlhkost vzduchu 35 až 60%, nepříjemné však je, že taková úroveň relativní vlhkosti vzduchu se stává příčinou vzniku plísní. A ty mohou způsobit nevolnost, zvýšenou nemocnost a alergie. Optimální relativní vlhkost v interiéru je 38 až 45%. Pokud překročí 60%, oproti optimu se až dvojnásobně zvyšuje množství mikroorganismů přežívajících ve vzduchu. Pokud relativní vlhkost velmi klesne, rozmnoží se roztoče a narůstá riziko výskytu alergií. V nevětraném interiéru se zvyšuje i množství prachu, což je příčinou vzniku astmatu.

Jak větrat a ušetřit

Řešením je mikroventilace přes pootevřené okno. Je samozřejmé, že všichni chtějí předcházet ztrátám tepla. Při teplotě nižší než +18 ° C vzniká nepříjemný pocit, protože vlhkost v domě se zvyšuje. Místnosti by se proto měly být důkladně větrat alespoň půl hodiny denně. Přitom je třeba vzít v úvahu ty prostory, které jsou pro svůj účel citlivější na vlhkost, jako jsou kuchyně a koupelna. Ve srovnání s běžným větráním, které je poměrně drastické, zajistí pomalou, ale efektivní výměnu vzduchu mikroventilace. Mikroventilace se nastavuje pomocí čtvrté polohy kliky - poodchýlené okno přes nevelkou štěrbinu zabezpečuje neustálou výměnu vzduchu mezi interiérem a exteriérem. Vzhledem k rozdílu v tlaku vzduchu se postupně uvolňuje do exteriéru "vydýchaný vzduch" a automaticky se nasává čerstvý vzduch. Vzhledem k tomu, že ventilační otvor má maximálně 1 cm, studený vzduch se během pomalého toku profilem před vstupem do místnosti zahřeje. Mikroventilace zároveň nabízí velmi dobrou odpověď na větrací mřížky, které se montovaly samostatně nad sklo. V důsledku toho se zmenšila osvětlovací plocha okna a narušila se estetická linie profilu.

Riziko vloupání přes okno v poloze mikroventilace

Riziko vloupání je stejné jako při zavřeném okně. Pokud používáte mikroventilaci, vaše zdraví je v bezpečí a zároveň je váš dům chráněn proti vloupání. Pro kolemjdoucí totiž není viditelné, že okno není zcela zavřené. Okno v režimu mikoventilace je stále chráněno na úrovni třídy bezpečnosti okna RC2N. Zároveň si nemusíte dělat starosti ani s průnikem dešťové vody do místnosti. Voda se odvádí malým větracím kloubem.

Autor: Lenka Kostková