Okna ze slitin hliníku se aplikují většinou na náročné objekty občanského charakteru. Tvoří součást lehkých obvodových stěn realizovaných na stejné materiálové bázi. Profily vlysů se vyrábějí protlačováním hliníku přes matrici (při teplotě 400 až 500 ° C), což umožňuje výrobu přesných profilů s různými tvary průřezů. Po ochlazení se profily řežou na požadované délky. Aby dosáhly požadovanou pevnost, musí se ještě tepelně zpracovat. Z těchto profilů lze vyrobit oblouková okna, se šikmými stranami i půdorysně polygonální členění v pase oken. Pro objekty finančních institucí se navrhují okna s přídavnými neprůstřelnými profily v jednotlivých třídách neprůstřelnosti M3 a M4 dle DIN. Mezi další speciální profily patří profily se zpevněnou konstrukcí odolnou proti vloupání a mechanickému poškození, jakož i profily s vyšší požární odolností. Vlysy oken s přerušeným tepelným mostem se skládají ze dvou profilů, které spojuje izolant s nízkou tepelnou vodivostí (např. polyamid vyztužený skelným vláknem, tvrzený polyuretan apod..), který má tepelně izolační i statickou funkci.
Ještě donedávna patřila ocelová okna mezi podřadné konstrukce, určené pouze na místa bez nároků na tepelně technické a estetické požadavky (průmyslové objekty, sklady apod.). Způsobovala to skutečnost, že se neznalo účinné řešení přerušení tepelných mostů ocelových profilů. Až s rozvojem novodobých technologií nastala renesance používání ocelových profilů na výrobu oken a dveří. Výhodou ocelových profilů je jejich únosnost a lepší statické vlastnosti při nižší ceně v porovnání s hliníkovými profily. Základními prvky pro výrobu ocelových okenních konstrukcí jsou profily vyrobeny z válcované oceli, které se spojují spojovníky nebo svařují. Při konstrukci oken a fasádních systémů se řeší i otázka odtoku a odvětrání páry, která může při rychlých teplotních výkyvech v konstrukci kondenzovat. Funkci přerušení tepelného mostu plní izolační materiály z polyamidu. Ocelová okna svou kvalitou, tepelně izolačními vlastnostmi, technickým a estetickým řešením splňují všechny požadavky. Dokonalejší úprava a možnosti vnější a vnitřní ochrany ocelových profilů proti korozi výrazným způsobem prodlužují předpokládanou životnost těchto oken.
Nejčastěji se při výrobě oken kombinuje dřevo se slitinami hliníku. Při této kombinaci se využívají dobré materiálové vlastnosti dřeva a trvanlivost hliníkových prvků, spojují se estetické vlastnosti vnitřního profilu ze dřeva s klimatickou odolností vnějšího hliníkového pláště. V delším časovém horizontu díky nim ušetříte práci i peníze. Vnější hliníkový rám se povrchově upravuje práškovým lakováním a dodává se v široké barevné škále včetně strukturovaných laků, takže si můžete vybrat z množství odstínů, které se budou nejvíce hodit k fasádě vašeho domu. Opláštění se poměrně jednoduše montuje. Protože opláštěné dřevo není přímo vystaveno povětrnostním vlivům, výrobce někdy používá na rámy oken levnější vnitřní lamely a laky.
Pod pojmem kování okna rozumíme uzamykací mechanismus, dále panty a systém otevírání a sklápění okna včetně ovládacích prvků. Kování umožňuje otevírání, sklápění, štěrbinové větrání jednou klikou s možností táhlových ovladačů pro výše osazená okna. V současnosti se už do okenních konstrukcí montuje jen osvědčené celoobvodové kování. Kování je i významným bezpečnostním prvkem okna.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.