Z bezpečnostního hlediska jsou nejdůležitější vstupní dveře. Pokud nechcete mít problém s pojištěním bytu, nemá smysl uvažovat o jiné variantě než bezpečnostních dveřích. Často se setkáváme s označením dvou-, tří-nebo šestibodové uzavírání, což prakticky mluví o tom, na kolika místech se vysunou bezpečnostní trny (na vrchní hraně dveří, na bocích, dole), které pevně propojí křídlo dveří s ocelovou zárubní. Navíc samotná plocha dveří je vyztužena ocelovou deskou, takže se nedá prorazit nebo vykopnout. Součástí takových dveří je bezpečnostní zámek, který také není možné odvrtat, a tak vyřadit bezpečné uzamčení dveří. Přidanou hodnotou může být přidána zvuková izolace, která sníží přenos hluku ze společné chodby.
Nejrozšířenější jsou dřevotřískové dveře a zárubně s povrchovou úpravou z laminátu nebo z přírodní dýhy. Výhodou laminovaných dveří je nižší cena, větší odolnost proti poškození a možnost imitovat všechny povrchy a materiály. Ještě levnější alternativou jsou fóliované dveře, ale vzhledem k minimální tloušťku a odolnost fólie, která je na nich nalepena, je nedoporučujeme.
• kompletně z masivního dřeva (smrk, buk, dub a podobně),
• dýhované provedení s kvalitní povrchovou úpravou, kde samotné křídlo dveří může být z plné dřevotřísky v tloušťce asi 30 mm. Tyto dveře jsou těžší, ale lepší zvukově izolují, jejich nevýhodou je větší zranitelnost povrchu a vyšší cena,
• dýhované provedení s kvalitní povrchovou úpravou, kde křídlo je z lehčené dřevotřísky s dutinami, které sice sníží váhu dveří, ale zhorší zvukově izolační vlastnosti,
• nejběžnější a nejlevnější z této kategorie jsou dveře povrchově upravené dýhováním s voštinovým (papírovým) jádrem.
Například do moderního interiéru jsou vhodné celozasklené, hliníkové nebo nerezové dveře v různých kombinacích - nerezové zárubně se skleněnými nebo dýhovanými dveřmi, dřevěné zárubně se skleněnými dveřmi a podobně. Všechny skleněné plochy musí být z bezpečnostního nebo kaleného skla. Kalené sklo se při poškození rozletí na množství drobných kousků bez ostrých hran, díky čemuž se minimalizuje riziko pořezání. Bezpečnostní sklo s fólií se při poškození nerozletí, ale jednotlivé kousky zůstanou přilepeny k fólii. Při celoskleněných a zasklených dveřích třeba myslet na bezpečnost a nedávat je do prostoru, kde budou malé děti. Z konstrukčního hlediska je zajímavý detail dotyku dveří a zárubně. Standardní falcové dveře vystupují před zárubeň a po obvodu ji překrývají. Bezfalcové dveře nevystupují před zárubeň, jsou s ní v rovině a od zárubně je odděluje jen spára po obvodu - takové dveře jsou elegantním řešením moderních interiérů.
Světlou průchodnou šířku i výšku dveří ovlivňují vývojové trendy.Ve velkých měšťanských domech z minulých století se najdou dveře vysoké 3 až 4 metry a široké 1 až 2 metry. V horských chalupách byly dveře hlediska uvolňování tepla zase co nejmenší a při průchodu se musel člověk řádně sehnout. Dnes je u nás světlá výška dveří stanovena normou na 200 centimetrů, ale stále častěji se objevuje výška 215 centimetrů, která je běžná zejména v německých zemích. Průchozí šířka dveří závisí na funkci prostoru. Vchodové dveře by měly mít šířku 90, minimálně však 80 centimetrů - stejně jako dveře do pokojů. U dveří do WC, koupelen a komor stačí normou stanovený minimální rozměr 60 centimetrů, ale pokud to dispozice bytu dovoluje, komfortnější jsou dveře široké 70 centimetrů.
doprava - doleva, dovnitř - ven. Třeba vědět, že pokud se postavíte na stranu dveří, kde jsou vidět panty a ty jsou na levé straně - jde o levé dveře. Pokud jsou panty na pravé straně - jde o pravé dveře. U menších bytů je způsob otevírání zejména otázkou možností dispozičního řešení, vždy by se však mělo vstupovat do prostoru místnosti, ne směrem ke zdi nebo rohu. Dveře by neměly při otevírání omezovat nebo ohrožovat někoho jiného, neměly by se otevírat směrem, kde je nějaká překážka, a také je velmi důležité, aby bylo koordinované otevírání dveří a rozmístění vypínačů na světla. Ty musí být po ruce ještě před vstupem do místnosti nebo hned při pootevření dveří. Hledání vypínače v tmavém pokoji za dveřmi nemusí dopadnout dobře.
Takové dveře jsou praktickým řešením tam, kde není prostor pro otevírání křídlových dveří, případně mohou být estetickým interiérovým prvkem. Jsou dvě možnosti vedení posuvných dveří:
• vedení podél stěny, což může být omezující při zařizování nábytkem, ale je to jednoduché řešení bez nutnosti stavební přípravy,
• zasouvání do pouzdra nebo dutiny, které je součástí příčky.Tato možnost je praktičtější z hlediska zařizování interiéru, je však třeba počítat se stavební přípravou, kterou je třeba předem zkoordinovat se stavební firmou. Při zasouvání existují dvě základní varianty - buď se pouzdro osadí do předem připraveného otvoru zděné příčky, nebo se vytvoří předsazená konstrukce se sádrokartonu. Při požadavku na dvoukřídlé posuvné dveře třeba předem dohodnout způsob otevírání. Nejkomfortnější je otevírání synchronně, kde při pohybu jednoho křídla se zároveň v protisměru otevírá i druhé křídlo.
že ať už se dveře otevírají do místnosti, nebo směrem ven z místnosti, vždy byste měli vstupovat směrem do prostoru, ne ke stěně nebo rohu pokoje. Je to skutečnost, na kterou se často zapomíná. Je dobré také předem vědět rozložení nábytku, abyste nemuseli pro nešťastně umístěny dveře vymýšlet zbytečně komplikované řešení. Pokud budete předem vědět, kde chcete mít šatní skříň nebo postel jestli pohovku, ještě při hrubé stavbě a dokončování stavebních otvorů je možné se stavebníkem dohodnout na umístění a způsob otevírání dveří v interiéru. Pokud jste se rozhodli pro dvoukřídlé posuvné dveře, ptejte se na způsob umístění elektrického vedení a vypínačů v jejich blízkosti. Některá pouzdra již mají přípravu na elektrickou instalaci.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.