Vnitřní prostor dveří vyplňují desky s dobrými tepelně a zvukově izolačními vlastnostmi. Na spodní hraně jsou dveře ukončeny skrytým dřevěným vlysem, díky kterému je lze přizpůsobit nerovné nebo zvýšené podlaze. Různé typy dveří se odlišují především počtem aktivních nebo pasivních uzamykacích čepů. Čím více bodů dveře mají, tím jsou bezpečnější - zejména pokud jde o aktivní body, které jsou rovnoměrně rozloženy po celém obvodu. Bezpečnostní panty napevno přivařené k dvojitému kovovému rámu dveří zaručují dlouhodobou přesnost osazení v zárubni a chrání dveře před prohnutím. Dveře se odlišují i počtem zámků, které ovládají rozvorový systém, a množstvím vnitřních ochranných prvků chránících rozvory při napadení. Lze je vybavit i neprůstřelným sendvičovým panelem, ale je třeba počítat s tím, že toto řešení je finančně náročnější. Požadavky na protipožární ochranu nemusí splňovat všechny vstupní bezpečnostní dveře do bytů. Protipožární dveře se osazují zejména v novostavbách a při komplexních rekonstrukcích domů.
Bezpečnostní dveře se dají použít téměř kdekoliv. Při rekonstrukci objektu lze většinu modelů instalovat do původních ocelových zárubní. Původní zárubně je však třeba často zpevnit betonovou výplní nebo ukotvením, pokud povaha okolního zdiva odpovídá požadavkům na stupeň zabezpečení chráněného prostoru. Původní ocelovou zárubeň lze využít k instalaci dveří bezpečnostní třídy 1, 2, případně 3. Pokud se rozhodnete pro výměnu staré zárubně za novou vyztuženou bezpečnostní zárubeň, je třeba ji doplnit novým dřevěným nebo ocelovým prahem, který může obsahovat i otvor na jistící bod do podlahy.
Srdce dveří tvoří jeden mechanismus rozvorového systému - pokud systém obsluhy nevyžaduje více zámků a více uzamykacích okruhů. Úkolem rozvorových zámků je současné uzamykání všech bezpečnostních bodů najednou. Navrhuje se tak, aby se při porušení bezpečnostní vložky automaticky nastavil do polohy uzamčení. Do dveří je třeba osadit i bezpečnostní vložku a namontovat bezpečnostní kování. Obecně platí zásada, že úroveň bezpečnosti dveřních komponentů by měla odpovídat bezpečnostní úrovni dveří.
Samozřejmou součástí bezpečnostních dveří jsou i tzv. zadlabací zámek, bezpečnostní vložky a bezpečnostní kování. Nejzranitelnější částí dveří jsou bezpečnostní vložky, proto se jejich vývoji a výrobě věnuje zvýšená pozornost. Jde o část dveří, do které se vkládá klíč. Do bezpečnostních dveří se montují bezpečnostní cylindrické vložky, které odolávají otevření odvrtání, vyhmatání planžetou nebo obávanou SG metodou (dynamická nárazová metoda). Vložky mají několikastupňovou ochranu před poškozením a překonáním. Důležité je, aby bezpečnostní vložka měla certifikát akreditované zkušebny, kde se deklaruje průlomová odolnost zámkové vložky proti násilnému překonání, ale i zajištění ochrany klíčů proti nežádoucím kopiím. Na bezpečnostní provedení jednotlivých druhů vložek a klíčů se využívají různé mechanické, ale i magnetické systémy. Při ztrátě nebo krádeži klíče je třeba vložku co nejdříve vyměnit nebo překódovat. Nejbezpečnější je, pokud je polotovar klíče distribuován do klíčových služeb; to však není filozofie všech výrobců, kteří působí v této oblasti. Rozměry vložky s tzv. modulárním systémem se bez problémově přizpůsobí libovolné tloušťce dveří přímo na místě montáže.
Pyramida bezpečnosti je jednotný komunikační prvek, který má zpřehlednit a usnadnit identifikaci výrobků s ověřenou jakostí. Zahrnuje pouze certifikované výrobky mechanických zábranných systémů a slouží jako rychlá pomůcka nejen výrobcům, dodavatelům, ale především zákazníkům. Klienti se mohou orientovat ve spleti výrobků jednoduše, pouze podle barevného označení na obalu, a nemusí znát příslušné normy. Nejvyšší bezpečnost zaručuje čtvrtý - červený stupeň.
Samozřejmostí nejmodernějších bezpečnostních vložek je možnost vytvoření komplexních uzamykacích systémů - hlavního a generálního klíče, případně skupinových klíčů. Zvýší se tím bezpečnost v případě extrémních situací, jako je např. požár. Použití těchto systémů umožňuje komfortní správu větších objektů, aniž byste museli nosit těžké a nepřehledné svazky klíčů. Jejich předností je, že jedním klíčem otevřete hlavní vchod, garáž, terasu, poštovní schránku, dveře do zahrady apod., A přitom může existovat i skupinový klíč, kterým lze otevřít jen některé zámky. Tento klíč můžete poskytnout sousedovi v době dovolené, aby se postaral o zahradu, poštu a kontroloval váš dům zvenčí.
Každé dveře se ovládají klikou, koulí nebo držadlem. Tuto skupinu výrobků nazýváme jedním slovem kování. Široká nabídková paleta kování umožňuje různé kombinace a možnosti estetického ztvárnění dveří. Bezpečnostní kování máme překryté, polopřekryté a otevřené. Kování chrání zámek a vložku překrytím proti odvrtání a zlomení, čímž se ještě zvyšuje bezpečnostní odolnost dveří proti násilnému poškození.
Design nepatří k těm nejdůležitějším parametrům bezpečnostních dveří, ale ani vnější vzhled dveří nelze považovat za zanedbatelný. Výrobní a realizační firmy většinou nabízejí více druhů povrchů a dezénů. Při výběru povrchu záleží na tom, zda jsou dveře interiérové nebo exteriérové. Standardní povrchovou úpravu představuje laminovaná deska s imitací dřevitého dezénu na obou stranách dveří. Za příplatek se dodávají dveře s exteriérovou úpravou, s dýhovaným povrchem nebo dveře v libovolném barevném odstínu. Bezpečnostní konstrukce dveří se může skrýt i za rustikální profilovaný povrch. Zvýšený stupeň bezpečnosti ve vstupní části do vašeho domu nemusí znamenat, že zádveří domu bude temné jako nejpřísnější přítmí. Spolu s bezpečnostními dveřmi lze vybrat i bezpečnostní nadsvětlík a bezpečnostní boční světlík, který se vyrobí na míru dle individuálních požadavků klienta. Na výrobu světlíků se používá bezpečnostní sklo různých barev a povrchů, které se do rámu kotví speciálním způsobem. Rám nadsvětlíku by měl být vyroben ze stejného profilu, jaký má bezpečnostní zárubeň.
Samostatné bezpečnostní dveře mají požadovanou účinnost pouze tehdy, pokud je doplňují další bezpečnostní prvky. Na zámkové straně dveří lze namontovat přídavný zámek, který celkovou bezpečnost zvýší. V nabídce doplňkového sortimentu najdete i pancéřovou závoru, která se otevírá klíčem. Její konstrukce je chráněna proti odvrtání. Smysl však nemá montování závory na dveře s konstrukcí, kterou lze jednoduše prokopnout.
Na dveřním křídle by neměl chybět ani panoramatický průzor s širokým úhlem pohledu (např. 180 º, 200 º), ale můžete se rozhodnout i pro bezpečnostní řetízek, případně páčkový mechanismus. Na dveře lze namontovat i klepadlo, ale jeho přítomnost nemá vliv na bezpečnost dveří, jde jen o módní doplněk.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.