Jejich kvalita z hlediska ochrany specifikují bezpečnostní třídy podle ČSN P ENV 1627-1630. Čím vyšší číslo, tím lepší ochrana. V kategorii jeden (BT1) a dva (BT2) jsou obyčejné vstupní dveře bez jakékoliv zvláštní výbavy. Dostatečnou míru ochrany již zajišťují kategorie tři (BT3) a čtyři (BT4), které vyžaduje většina pojišťoven. Třídy pět (BT5) a šest (BT6) se již využívají spíše ve firmách s vysokými nároky na odolnost proti vloupání (trezorové místnosti apod..). Nedostatečná odolnost dveří je mnohdy důsledkem velmi slabého zabezpečení před nezvanými hosty. Zloději tak mohou vniknout do bytu či domu velmi rychle, potichu a v mnoha případech mohou krást i během spánku majitelů. Těžko překonatelnou překážkou se tak stávají speciální dveře. Tvoří je soustava pancéřování, kotvicích prvků, kování, kvalitních zámků, ale i optimálně zvolené zárubně.
V mnoha případech lze zajistit dveře pouhým repasováním původních. Využít mohou i klasické masivní dřevěné dveře. Pokud použijeme moderní dveře, starší dům či byt ztrácí na své architektonické hodnotě. Dobrou zprávou však je, že právě zde se nabízí možnost vybavit původní dveře ochrannými prvky, které jsou v souladu s požadavky pojišťoven. Může jít přitom i o dvoukřídlé typy dveří. Základem přestavby bývá opancéřování vnitřní strany ocelovým plechem s tloušťkou minimálně jeden milimetr. Tento plech se upevňuje pomocí šroubů do hlavních konstrukčních prvků dveřního skeletu. Tak se zamezí prokopnutím či proříznutím dveří.Dalším krokem je montáž výsuvných prvků po obvodu dveří, na jednokřídlovém typu nejčastěji zhruba v pěti bodech. Výsuvné trny jsou mnohdy ve dvojicích či trojicích, výsledkem je potom až dvacetibodové zabezpečení.Základem je kvalitní zámek s ochranou vůči odvrtání, rozlomení a případně s odolností i proti dalším způsobům.
Bezpečnostní dveře vyráběné přesně podle požadavků zákazníka mají výhodu ve variabilitě systémů a dokonalém začlenění ochranných prvků do konstrukce dveří. Nejčastěji se setkáváme s tzv.. sendvičovou technologií, kdy ocelové části zajišťují bezpečnost a funkčnost systému.Dalším požadavkem je izolace zajišťující tepelný a hlukový komfort a nakonec jde i o design ze dřeva či jiných materiálů, včetně čalounění. Součástí bezpečnostních dveří bývají speciální zárubně, které navazují i na vysouvací prvky zamykání. Jejich upevnění do dveřního otvoru zamezuje vyražení celých dveří i s rámem. V případě těchto dveří je certifikována nejen bezpečnostní třída, ale například i odolnost proti požáru či schopnost zabránit vniknutí vody nebo kouře. Velkou výhodou je i možnost zhotovení dokonalých replik starých dveří, s téměř neviditelně implantovanými bezpečnostními prvky.
Zabezpečení našich obydlí by mělo tvořit komplex několika prvků ochrany. Od bezpečnostních dveří s kvalitními zámky přes ochranu oken v podobě kvalitního kování, bezpečnostních fólií, případně i mříží, až po elektronické systémy s alarmem, napojeným na pulty centrální ochrany vybaveny kamerovým systémem. Ale samozřejmě je také důležité počítat s překonáním všech těchto překážek a proto se vždy doporučuje pojistit si svůj majetek v dobře zvolené pojišťovně.
Nejčastěji se zloději vloupají do bytu přes dveře, a proto je nejúčinnější zajistit si byt certifikovanými bezpečnostními protipožárními dveřmi, se zkouškou odolnosti proti vloupání. Ale POZOR, nedejte se zlákat podezřele levnými bezpečnostními dveřmi bez platného certifikátu odolnosti proti vloupání! Název bezpečnostní dveře ještě nemusí znamenat, že dveře jsou ve skutečnosti odolné proti vloupání, tato jejich vlastnost se musí prokázat v akreditovaných zkušebnách.
Žádejte předložit certifikát odolnosti proti vloupání podle platné evropské normy EN 1627. U bezpečnostních dveří, které byly zkoušeny podle této normy, si můžete být jisti, že byly zkoušeny profesionálními zkušebními komisaři, kteří předem znali jejich skladbu a možná "slabá místa", místa, přes které se lupiči nejčastěji dostanou dovnitř. Právě tato místa byla ve zkušebnách prověřovány na různé statické a dynamické zatížení a také na pokusy o vloupání. Nenechte se nachytat na různé cizojazyčné "doklady".
Počet uzamykacích bodů není rozhodující údaj, dokonce některé špatně umístěné uzamykací body mohou bezpečnost a funkčnost dveří snižovat. Například uzamykací body do podlahy mohou způsobovat problémy,, když se otvor v podlaze zanese drobnými nečistotami. V důsledku toho se při uzamykání dveře mohou časem zasekávat. Nejdůležitější údaj je bezpečnostní třída dveří, podložená platným certifikátem. Čím vyšší bezpečnostní třída, tím jsou dveře odolnější proti vloupání a na jejich překonání je třeba složitější nářadí, delší čas a více zkušeností pachatele. Důležitá je důmyslná konstrukce dveří jako celku. Obecně se doporučuje minimálně třetí bezpečnostní třída. Velmi důležité je i to, co je skryté ve vnitřní konstrukci dveří, jako například svařované vnitřní ocelové výztuhy, vnitřní izolační výplň dveří, svařovaný vnitřní rozvorový mechanismus, a vnitřní zesílení míst, na které se nejčastěji útočí.
Požádejte prodejce o předložení certifikátu shody vydaného autorizovanou osobou (tj. oprávněnou zkušebnou) nebo o prohlášení výrobce o prokázání shody. Povinnost mít takový certifikát nebo prohlášení o shodě ukládá každému výrobci nebo dovozci zákon o stavebních výrobcích ve znění pozdějších předpisů. Pouze pokud vám prodejce předloží certifikát jako důkaz, že uvedené vlastnosti jsou ověřené, můžete si být jisti, že výrobek, který jste si zakoupili, je skutečně vhodný k osazení ve stavbě, splňuje zákonem předepsané podmínky a jeho používáním by nemělo dojít k žádnému ohrožení vašeho zdraví , zdraví vašich blízkých nebo ohrožení vašeho majetku. Tedy výrobek lze označit jako bezpečný. V zákoně o ochraně spotřebitele se zakotvuje, že na trhu lze nabízet nebo prodávat pouze bezpečné výrobky, včetně stavebních prvků v souladu s uvedeným stavebním zákonem. Seriózní prodejce vám poskytne certifikát shody v českém jazyce nebo, pokud testování proběhlo v zahraničí, v původním jazyce zkušebny s ověřeným překladem. Nespokojte se s předložením certifikátu v jazyce, kterému nerozumíte. Pouze pokud máte certifikát ve svém mateřském jazyce, nebo v jazyce, který dobře ovládáte, můžete si být jisti, že složení výrobku je prověřené, odpovídá požadavkům norem a z hlediska svého složení a provozu není nebezpečné pro spotřebitele.
V bytových domech nejčastěji vznikají požáry v kuchyni při vaření nebo na chodbách při kouření, nebo i ve sklepě, ve výtahu a na schodišti. Až 50% úmrtí při požárech nastává právě v bytech a domech. Právě proto je třeba mít vstupní bezpečnostní dveře do bytu i protipožární, abychom uchránili svůj život a život svých blízkých. Vyžádejte si certifikát prokázání shody stavebního výrobku. Pokud jde o dveře s požární odolností, certifikát obsahuje hodnoty vyjadřující požární odolnost. Např. 30-minutová požární odolnost je vyjádřena jako: EI2 30-CO D3, EW 30 CO D3. Tato vlastnost dveří je uvedena i na výrobním štítku dveří, který musí být pevně uchycen na výrobku. Většinou se nachází na boční, pantové straně dveří.
Třeba si dávat dobrý pozor na výběr firmy, která vám bude bezpečnostní dveře dodávat a montovat. Vždyť vám nakonec předá klíče od vaší nové bezpečnosti. V Česku se však objevuje stále více firem, které lákají spotřebitele na podezřele nízké ceny dveří a jejich montáže. Tyto firmy a jejich produkty však často nesplňují ani zákonem stanovené požadavky.
Všechny firmy, které prodávají a montují dveře s mechanickým zámkem s více než tříbodovým uzamykacím mechanismem, musí mít ze zákona licenci na provozování technické služby, kterou vydává příslušné Krajské ředitelství Policejního sboru. Tato licence mj. garantuje občanovi, že zaměstnanci dané firmy jsou bezúhonní a spolehliví. Nechte si tuto licenci ukázat předem.Nenaleťte podomním obchodníkům, vyberte si spolehlivou a ověřenou firmu. Pokud si tedy chcete být skutečně jisti firmou a jejími zaměstnanci, žádejte předložení licence na provozování technické služby.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.