Každý z nás považuje za cennost něco jiného, ale shodneme se na tom, že nikdo z nás o ni nechce přijít. Zda jsou to rodinné šperky, cenné papíry nebo mobil na dovolené v hotelu. Vložte je jednoduše do trezoru a budou v bezpečí.
Než se vydáte koupit trezor, mějte odpověď na dvě zásadní otázky. Proč si chci koupit trezor? Při výběru trezoru záleží na vaší potřebě pocitu bezpečí. Čím bezpečnější trezor si vyberete, tím více peněz vás bude stát. Jakou velikost a tvar trezoru potřebuji? Trezory se vyrábějí v různých velikostech (nejběžnější objemy trezorů jsou od 4 do 50 litrů) a tvarech (šířkové, výškové). Nezapomeňte zohlednit místo, kam budete trezor instalovat. Zkrátka, aby se vám vše vešlo jednak do trezoru, zároveň i trezor tam, kde ho chcete mít.
Zaměřme se především na trezory do domácností, kanceláří a hotelů. Bankovní trezory a podobné lahůdky necháváme stranou. Co tedy můžete očekávat od certifikovaného trezoru? Takový trezor je vyroben z oceli, má klávesnici na kód a klíč pro případy, že kód zapomenete nebo se vám vybije baterie klávesnice. Systém umožňuje několik pokusů na správné zadání kódu, pak se klávesnice na 5 minut zablokuje. Čím větší má čepy na bezpečné uzavření dveří, tím jsou vaše cennosti ve větším bezpečí.
Rozdělili jsme trezory podle stupně ochrany na základní trezory, trezory se zvýšenou bezpečností a protipožární trezory. Odlišuje je způsob zpracování, stupeň bezpečnosti a cena. Pokud si pořídíte základní trezor, tak musíte počítat s tím, že jeho zpracování a vybavení budou odpovídat nižší ceně. Ideální poměr cena versus výkon představuje trezor se zvýšenou bezpečností. Díky zpracování lépe doléhají dvířka, má větší čepy a u vybraných modelů si můžete nastavit tichý chod klávesnice. Není však protipožární. Protipožární trezory ochrání vaše dokumenty při požáru až jednu hodinu. Mají robustní ocelovou konstrukci, možnost dobít baterii klávesnice přiložením 9V baterie, dvojité čepy a lepší vnitřní vybavení. To jde ruku v ruce s vyšší cenou a nutností instalovat trezor výhradně kotvením do podlahy.
Pokud si vyberete základní trezor nebo trezor se zvýšenou bezpečností, máte možnost instalovat jej buď na stěnu, do podlahy nebo jej zazdít. Způsob kotvení vybírejte podle materiálu. Pro beton je ideální chemická kotva nebo kovová hmoždinka, do panelu můžete zvolit jakoukoliv hmoždinku i chemickou kotvu. Protipožární trezory lze kotvit jen do podlahy z důvodu požární bezpečnosti.
Ano, certifikace je nezbytná. Jen certifikovaný výrobce trezorů vám dokáže zaručit kvalitu provedení a případný servis. V případě necertifikovaných výrobců je také složitější komunikace s pojišťovnou v případě krádeže apod.
Toto je zásadní otázka. Protože klíč je vaše jistota a zároveň slabina, je třeba ho mít uschován na bezpečném místě. Ovšem pozor - ne v trezoru. Pokud se vám vybije baterie klávesnice nebo zapomenete kód, trezor snadno odemknete klíčem. Avšak stejně snadno klíčem odemkne váš trezor i zloděj - proto dbejte na jeho bezpečí.
Už ze své podstaty nedobytnosti musí být trezor co nejjednodušší. Jak svým tvarem, tak uživatelským nastavením. Bezpečnou schránku z něj dělá také kód, který si zvolíte. Ten si nenechávejte nikde na očích nebo na trezoru a v ideálním případě kód pravidelně obměňujte. Na to vám bude sloužit návod k použití trezoru.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.