Tropické orchideje se zdají být křehké a choulostivé, ale překvapí vás svou odolností. Pokud jim vytvoříte vhodné podmínky, odvděčí se překrásnými květy, které vydrží na rostlině dva-tři měsíce, některé až půl roku.
Orchideje nevyžadují speciální péči, jen si musíte vybrat správný typ. Pokud s nimi nemáte zkušenosti, vyberte si orchideje rodu Phalaenopsis. Snadno se pěstují, nestojí mnoho a koupíte je v každém květinářství. Přes den milují teplo a vlhko, v noci mají raději chladnější prostředí.
Základní podmínkou pro pěstování orchidejí je dostatek světla. Orchidejím se skvěle daří na okenním parapetu. Pokud máte okno orientované na jih nebo na západ, v létě je musíte trochu přistínit žaluziemi, neboť jim hrozí přehřátí, popálení a vyblednutí listů.
V létě snesou i vysoké teploty, ale v noci se potřebují ochladit a vyvětrat. V zimě je optimální teplota kolem 20 stupňů Celsia.
Potřebují speciální substrát, který vypadá jako podrcená kůra. Nikdy je nepřesaďte do substrátu pro pokojové rostliny, protože jsou to epifyty - v tropech žijí na kmenech a větvích stromů, o které se zachycují vzdušnými kořeny.
Obal na orchidej by měl být z průsvitného plastu, abyste mohli kontrolovat stav kořenů. Vložte ji do pěkného keramického obalu, v němž vyniknou listy a květy.
Nesnášejí přemokření, začaly by zahnívat. Ve vegetačním období by měl být substrát pouze mírně vlhký. Během kvetení orchidejím dopřejte trochu více vody, protože sucho brzdí růst a vývoj květů. Přebytečnou vodu z misky vždy vylijte. Pokud proléváte vodou z vodovodu, nechte ji nejprve odstát.
V období růstu přihnojujte jednou za dva týdny hnojivem pro orchideje. Skvělé jsou speciální tyčinky, které postupně uvolňují výživu. Zapícháme je do květináče a během 2 až 3 měsíců se o hnojení nemusíte starat.
Když orchidej začne vadnout a usychat její listy, vyjměte ji z květináče, z kořenů setřeste všechen substrát. Pokud jsou kořínky pokryty slizem a cítíte hnilobný pach, asi jste rostlinu příliš zalévali. Starý substrát vyhoďte, nádobu vydezinfikujte nebo kupte novou, kořeny opláchněte a nechte trochu osušit. Nahnilé části odstřihněte, nechte pouze zdravé vzdušné kořeny a zafixujte je v čerstvém, vlhkém substrátu. Když jste problém odhalili včas, rostlina se většinou do dvou týdnů vzpamatuje a listy opět vypadají svěže a zdravě.
Po odkvětu stonek neodstřihněte celý, pouze ho zkraťte na 2 nebo 3 články. Z kolínka vyrostou další květiny. Tento krok lze zopakovat i po druhém odkvětu.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.