Jak si usnadnit úklid domácnosti?

Datum článku: 23. 10. 2019

Boj s usazeným prachem v domácnosti, to je téměř jako boj s větrnými mlýny. Ale jde to! Jen je třeba si uvědomit, co jsou největší zdroje prachu a podle toho si domácnost zařídit. Ano, je super mít výkonný vysavač, ale někdy stačí maličkosti a nemusíme ho používat tak často.

úklid domácnosti, prach, vysavač, bydlení, úklid

Co je vlastně prach

Prach, to jsou malé částečky odumřelé kůže, malých kousků vláken z oblečení a z textilií i drobné nečistoty a pozůstatky různých činností v domácnosti. Vyhnout se mu úplně nedá, nejednou si však zvyšujeme nechtěně prašnost více, než je nezbytné. 

Prach z oblečení

Jak často uklízíte své skříně? Ano, skříně s oblečením jsou bohatým zdrojem prachu v domácnosti. To jste si jistě všimli i na jiných místech, kde skladujete či manipulujete s oblečením. Pro snížení prašnosti uložte déle nepoužívané oblečení do igelitových pytlů - použít můžete i vakuové, které šetří místo. Kabáty a jiné větší kusy oblečení skladujte ve speciálních pouzdrech, tak vás chrání před prachem a vaše oblečení ochraňují také. Menší kusy oblečení či prádlo můžete skladovat v plastových krabicích. Budete mít nejen dokonalý přehled, ale zároveň udržíte déle tyto kousky jako nové. Poličky ve skříni a prostory kolem, pod i nad skříněmi pravidelně vysávejte a otírejte navlhko. Neskladujte po bytě kupy oblečení, ani jiných věcí, dokonce ani když jsou čerstvě vyprané a vysušené. Takové prádlo můžete ponechat v uzavíratelném koši.

Zkontrolujte vysavač

A nejen přístroj jako takový, ale hlavně jeho filtry. Čistíte a vyměňujete je pravidelně? Také je dobré, položit si otázku, jak starý je váš vysavač. Časem jeho efektivita klesá. Investici do kvalitního vysavače s HEPA filtrem oceníte již po prvním úklidu.

Efektivní odstraňování prachu

Využít můžete buď elektrostatické utěrky nebo otírejte navlhko. V obchodech najdete vlhčené ubrousky pro různé povrchy, které prach a špínu nerozvíři, mohou však na nábytku či čištěných plochách zanechávat stopy a zbytky špíny. 

Prach z ložního povlečení

Každý týden vyměňujte a perte ložní povlečení. A pravidelně čistěte nebo perte i přikrývky, polštáře a deky v domácnosti. Pozornost je třeba věnovat i kobercům a předložkám. Ty menší můžete vyprat, větší kusy vyklepejte a důkladně vysávejte. Pokud však můžete, vyhýbejte se kobercům, které i přes vaší péči zachycují mnoho prachu. Také zvažte koupi nábytku s potahy, které nevstřebávají prach, například z ekokůže.

Rada na závěr

Uklízejte od shora směrem dolů. Prach nejprve otřete na poličkách a výše položených plochách v místnosti, až následně na těch nižších. Poslední je podlaha a její závěrečné setření.

Autor: Lenka Kostková