To znamená především uvolnit velkou podlahovou plochu. Od jistého věku, přibližně od šesti až osmi let, děti rády spí na zvýšených postelích. Pod nimi pak zůstane prostor na hraní nebo na umístění věcí, které by jinak potřebovali prostor v šatníku (a další odkládací prostory). Volný prostor v dětském pokoji lze vytvořit i pomocí mobilního nábytku, který lze posouvat podle dětské fantazie. Na uložení hraček jsou ideální například krabice na kolečkách.
Šťastný je ten, kdo má v letech před maturitou v rodičovském domě nejen komůrku na spaní s příslušenstvím, ale i vlastní dobře vybavenou studovnu a obývací pokoj. Zde se cítí doma a i přátelé sem rádi přicházejí na návštěvu.
Děti v raném školním věku touží po dalekých cestách a objevech. Potřebují mít doma nejen stůl a postel, ale také dostatek volného prostoru, který mohou obměňovat podle své fantazie. Tak se z dětského pokoje stane přístav plachetnic nebo skrýš pirátů.
Pro sestřičku, která už chodí do školy, je miminko vítaným "podnájemníkem". Nahoru, na vysoké posteli, má své království starší dítě. Zde se může cítit jako strážný anděl. Pod ochrannou stříškou vyrůstá kojenec na batole.
Přiměřeně ubytovat dva školáky není snadný úkol, protože na jednoho připadá pouze plocha 6,1 m 2. Ze zařizování se stává skládačka, jejíž díly musí přesně do sebe zapadnout.
Už prvák potřebuje dostatečně velký pracovní prostor, který zároveň netřeba denně uvolňovat pro školní knihy, čili stolní plochu na hraní a kutilství, později snad i pro osobní počítač.Nejvhodnější je dlouhá deska položena na skříňkách se zásuvkami, které jsou vysoké 70 cm. Po stranách se mohou příčně položit nasazovací police (například na knihy).
Ideální by bylo, kdyby prostor pro dvě děti byl dvakrát tak velký jako prostor pro jedno dítě. Ale děti si často musí rozdělit prostor velký jen 12 či dokonce 10 metrů čtverečních. Pokud je věkový rozdíl malý, pak je vhodným řešením patrová postel - a hned ušetříme dva metry čtvereční plochy. Dobrý výsledek dosáhneme i když normální postel zasuneme pod vysokou postel v rohu místnosti. Někdy je problém umístit dva samostatné psací stoly. Řešení je: dlouhá pracovní deska pod oknem, o kterou se sourozenci spravedlivě podělí.
Už postel na nožkách může zvětšit prostor. Pokud pod postel umístíme zásuvku na kolečkách, můžeme do ní uložit například ložní prádlo. Tak se přes den z postele stane pohovka s volně položenými polštářky namísto opěradla. Pod vysokou postel lze umístit stůl na hraní nebo na psaní úkolů. Cenný prostor na umístění nábytku u zdi se získá tím, že skříň na šaty můžeme použít jako podstavec pod jeden nebo pod oba konce vysoké postele. Děti mají rády postel ve výklenku. Taková postel může ukrývat i odkládací prostor: skříňku pod stropem vysokou 50 cm, regály uvnitř při čele postele a na konci u nohou i prádelník (případně na kolečkách) pod roštem postele. Pokud ještě stále máme málo místa, můžeme zkusit, zda se část dětských věcí nedá umístit v jiných prostorech - například šatstvo v ložnici rodičů nebo hračky v předpokoji.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.