Při navrhování vestavěné skříně třeba využít prostor co nejefektivněji. Skříně, které měří na výšku 2 metry, mohou být sice dobře řešené, ale nikdy nevyužijí všechen prostor, který by mohli. Navrhujte si tedy vestavěnou skříň vždy od podlahy až po strop a využijte tak možný a cenný prostor.
Jelikož skříň nepotřebuje vrchní desku, kterou nahrazuje strop, ušetříte i na materiálech. Stejné pravidlo platí i při rozhodování o šířce skříně. Pokud je to co i jen trochu možné, navrhujte si skříň na taková místa, kde bude mít z obou stran stěnu. Úspora materiálu se samozřejmě promítne i do ceny skříně.
Zvolit si správnou hloubku skříně je nesmírně důležité. Při tomto rozhodování je třeba se vyvarovat dvěma nejčastějším chybám: Příliš hluboká vestavěná skříň může způsobit, že některé věci budou těžko dostupné a tím pádem prostor nebudete využívat naplno. Příliš úzká vestavěná skříň zas může způsobit problém s věšením oblečení (košile, halenky, kabáty), které se do skříně nevejde a tím pádem vestavěná skříň nesplní svůj účel.
Pokud vám prostorové možnosti dovolí, nikdy nechoďte pod hranici 60 centimetrů. Toto je ta správná hloubka, při které nebudete mít problém ani se složeným šatstvem, ale ani s věcmi na věšáku a vše se do skříně velmi pohodlně vejde. Při navrhování je třeba počítat s tím, že vodící lišty na skříni také zabírají nějaké místo - standardně kolem 10 centimetrů. Pokud tedy toužíte po ideální skříni, měli byste mít v pokoji takový prostor, který může mít na hloubku až 70 centimetrů.
Nejpraktičtější jsou posuvné dveře – ty pojíždějí v kolejnicích a při otevření nezabírají další místo před skříní.
Zákazníci chtějí velmi často využít veškerý možný prostor a učinit z něj úložné místo. Někdy však zapomínají na to, že pokud k vestavěné skříni není dobrý přístup, využití nikdy nemůže být na 100 % efektivní. Proto je důležité si před skříní vyčlenit prostor, který bude sloužit k jejímu pohodlnému využívání. Ať už se jedná o procházení, vybírání věcí ze skříně nebo otevírání zásuvek.
Minimální délka, která by měla zůstat před skříní volná je 90 centimetrů. Zaručíte si tak bezproblémové procházení, nakládání s věcmi, které chcete dát do skříně a pohodlné otevírání šuplíků. Netřeba zapomínat na to, že vestavěná skříň není nábytek na pár let. Počítejte proto s možnými úpravami v této místnosti a přesuny rozměrnějších kusů nábytků - tehdy je prostor před vestavěnou skříní nesmírně důležitý.
Na trhu je velké množství druhů materiálů, ze kterých si při navrhování vestavěné skříně můžete vybrat.
- Laminované dřevotřískové desky (LTD): Jde o tzv. Lamino (surové dřevotřískové desky laminované impregnovaným dekorativním papírem). Je cenově výhodné, vysoce trvanlivé, odolné a stabilní. Zachovává svůj tvar i barvu. Snadno se udržuje.
- Dřevovláknité desky: V této kategorii najdete množství barev a vzorů a je jen na vás, které si vyberete, aby vám materiál ladil se zbytkem místnosti. Dřevovláknité desky můžete snadno kombinovat s jiným materiálem (zrcadlem, lakovaným sklem) a vytvořit si tak zajímavou kombinaci podle vašeho gusta.
- Lakovaná skla a zrcadla: Vestavěné skříně jsou ideálním místem, kam umístit velké zrcadlo, na které nikde jinde v bytě není prostor. Opticky tak rozšíří pokoj a je i velmi praktické (hlavně pro ženy :)). Zrcadla se dají kombinovat ať už se dřevem nebo s lakovaným sklem, které se nabízí také v různých barvách. Pokud si chcete rozzářit místnost barvami, je to pro vás ideální volba.
- Fototapety: V poslední době se stávají velkým hitem a umějí velmi pěkně oživit prostor. Vybrat se dá z velkého množství nádherných motivů (rostliny, květiny, zvířata, města, umění, dětské motivy...). Skříň tak bude mít úplně jiný šmrnc a nebude jen praktickým, ale i dekorativním prvkem v domácnosti.
Od každého trochu - to je zlaté pravidlo! Ve vaší vestavěné skříni byste měli najít police, věšáky, větší prostory na odkládání sezónních věcí a také zásuvky. Samozřejmě velmi záleží i na samotné místnosti a na věcech, které se v ní budou nacházet nejčastěji.
- Police: Standardně jsou využívány na složené šatstvo. Šířka police hraje důležitou roli při navrhování skříně. Rozhodněte se, zda chcete mít na polici dva nebo tři "komínky" a podle toho si určete šířku. Špatně zvolená šířka může mít za následek to, že budete mít zbytečnou ztrátu místa, nebo na druhé straně, věci na sobě příliš namačkané.
- Věšáky: Dlouhé ale i krátké! Počet věšáků si rozhodněte podle množství věcí, které míváte na ramínkách. U věšáků je třeba dávat pozor na hloubku skříně, pokud skříň není dostatečně hluboká, věci se budou šoupat o dveře a to vás může nejen obtěžovat, ale i poškodit vaše oblečení.
- Zásuvky: I zásuvky by si měli najít místo ve vaší nové vestavěné skříni. Ať už čistě z praktického hlediska - dobře se v nich uchovává například spodní prádlo, kravaty, ponožky, ale také šperky nebo dokumenty. Zásuvky také dokáží velmi dobře skrýt nepořádek, který se jednou za čas vyskytne asi u každého...
- Netradiční vychytávky: Může jít o kravatovník, kalhotovník, stojan na žehličku či na vysavač.
- Uspořádání skříně pro ženy a pro muže: Pořádek jde ve skříni manžela zaručit použitím pomůcek pro lepší organizaci, například kravatovník, kalhotovník, nebo vyššími prostory mezi policemi (pro sportovní vybavení větších rozměrů). Ženy ocení třeba skříně s výsuvnými koši, nebo přímo specializované výsuvné držáky na boty. Hodit se mohou také menší šuplíky na knoflíčky, pásky či šátky.
- Absence stěn skříně: Není třeba pořizovat skříň se všemi stěnami – využijte výklenek ve zdi a vynechte dno, strop, či zadní část nábytku.
- Vzhled: Dveře se zrcadly, či s designovým polepem sice vypadají pěkně, ovšem za dveře ze základního bílého lamina zaplatíte mnohem méně.
- Rám posuvných dveří: Hliníkový rám sice zařídí méně hlučný posuv, ovšem stojí více než ocelový.
Podívejte se na ceny vestavených skříní (menší vestavěná skříň na míru i s vybavením začíná na 14 000 Kč). Více na Vestavenky.cz
Pokud se budete řídit těmito základními pokyny, vaše skříň bude ideální a praktická, jednoduše tip-ťop!
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.