Proto je důležitá práce s koňmi i mimo sedla, protože při špatné péči a nesprávných pokynech si zvíře osvojí špatné návyky. To může být později nebezpečné stejně pro jezdce i koně.
Už i Čechách je množství rančů a jezdeckých klubů, kde se dá zajít a vyzkoušet si jízdu na koni. Možností a příležitostí věnovat se jezdectví je mnoho.
Někdo preferuje westernové ježdění a naopak jsou lidé, kteří jezdí raději v anglickém sedle.
ježdění vznikl v Evropě. Westernovou jízdu přinesli do Ameriky španělští dobyvatelé a je typická pohodlnějším a uvolněnějším stylem ježdění. Rozdíl je například v samotném sedle, uzdě, při anglickém stylu jsou menší a jednodušší třmeny a samozřejmě největší rozdíl je v konkrétním způsobu ježdění. Při klasické jízdě sedí jezdec vzpřímeně, oběma rukama drží otěže, přičemž ruce mají být u krku koně. Zvedáním rukou totiž táhneme koně do tlamy. Nohy jsou ve třmenech, jejich délka závisí na postavě jezdce a typu ježdění (například při skákání přes překážky jsou třmeny většinou kratší, aby se jezdec mohl přizpůsobit pohybům koně při skákání). Při anglickém ježdění je nejnižším bodem jezdce pata, to znamená mírně prošlápnutá pata. Kolena a nohy jsou v kontaktu s koněm, lokty držíme při těle.
které se jezdec během jízdy může, ale nemusí držet. Ve westernovém stylu sedí jezdec hluboko v sedle a třmeny jsou dlouhé. Chodidlo ve třmenu spočívá svojí nejširší částí. Otěže se většinou drží v jedné ruce a důležitá já hlavně rovnováha. Tento styl se využívá obzvláště na dlouhých vycházkách přírodou.
Jízda na koni po fyzické stránce zlepšuje kondici a držení těla, posiluje svalstvo, zlepšuje se nám koordinace pohybů. Po první hodině na jízdárně zjistíte, že máte svaly i o kterých jste předtím netušili. Po prvních hodinách ježdění je pravidlem bolest celého těla. Opakovaným ježděním si však tělo postupně na zátěž zvykne. Odměnou za výdrž je první vycházka do přírody na koňském hřbetě. Zážitek stojí za to.
Ježdění mě příznivý vliv nejen po fyzické stránce. Je to pohlazení pro duši a skvěle působí při různých zdravotních potížích, čehož důkazem je i využití při léčení mnoha tělesných a psychických poruch. Využívání koní na léčení se nazývá hippoterapie.
Musí se jednat o kvalifikovaný tým lidí a také kůň musí mít speciální výcvik. Nezanedbatelnou součástí je bezpečnost a prostředí, kde terapie probíhá. Hippoterapie se nejčastěji využívá při léčení Downova syndromu, dětské mozkové obrně, roztroušené skleróze, poruchách chování i při dalších poruchách a diagnózách.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.