Při hledání materiálů vhodných pro aplikování tepelných izolací máme stále větší výběr. V poslední době se ke slovu hlásí i několik ekologických materiálů, mezi nimiž nechybí oblíbená celulóza. Zájem o tepelné izolace z přírodních materiálů roste stále rychleji a důvodů stoupající popularity najdeme hned několik. Nejde jen o úsporu a efektivní snižování tepelných ztrát vedoucí k citelné úspoře za teplo. Do hry vstupuje podpora lepšího domácí klimatu, která se při zateplení těmito materiály, hlavně celulózou, stará o zdravější vnitřní prostředí.
První expanze celulózy přišla na začátku druhé poloviny 20.století, ale tehdy se využívaly speciální izolační desky. Ty se ale ve stavebnictví neohřály příliš dlouho a na celulózu se rychle zapomnělo. Před pár lety se však vrátila jako foukaná izolace na principu vloček z novinového papíru. V této formě se již naplno osvědčila jako praktický a úsporný izolant s všestranným využitím.
Aplikovat se dá celulóza sice více způsoby montáže, ale většina stavbařů preferuje foukání izolace. Jde o běžnou metodu, při které se izolační vločky nafoukají do částí konstrukce, kde se následně usadí. U některých staveb se využívá i tzv. mokrá izolace, která se aplikuje v mokrém stavu a po usazení na konstrukce začne schnout.
Podle historických pramenů byla celulóza jako izolant poprvé aplikována na přelomu 20. a 30. let minulého století. Americký stavitel Thomas Jefferson ji použil při výstavbě svého domu, přičemž šlo o celulózu z lýka a kůry, obalenou papírem.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.